Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Tajemné stély v Tiye

114-003.jpg
Jaromír Marek, Pátek, 1. Srpen 2008
Džíp zastavuje u rezavějícího drátěného plotu. Brána se se skřípěním otevírá. Ze sluncem spálené trávy se uprostřed rozlehlého pozemku zvedá skupina menhirů.

Rozhodně ale stojí za návštěvu. Najdeme ho nedaleko etiopské vesničky Tiya, ležící sto kilometrů jižně od hlavního města Addis Abeby, na cestě do správního střediska Regionu jižních národů Awasy. Celkem šestatřicet menhirů stále střeží svá tajemství. O starobylé kultuře, která je vztyčila, nevíme zhola nic. Stejně tak nám zůstává utajen i význam znaků, které stély nesou.

„Takřka na všech kamenech jsou patrné reliéfy. Převládá motiv dvou zkřížených mečů, který nejspíš znázorňuje bojovníka. Význam dalšího znaku, jenž se často opakuje, je ale nejasný.

Jde o dva jednoduché půlkruhy vyrůstající z obdélníkové základny. Co tyto symboly znamenají, se zatím nepodařilo rozluštit,“ říká průvodce Mariam. Většina stél v Tiye je vysoká jen asi dva metry, největší megalit je čtyřapůlmetrový. Pouze jediný také znázorňuje ležící postavu.

„Má se ale za to, že jde o pradávné pohřebiště – v blízkosti menhirů totiž byly nalezeny kosterní pozůstatky,“ píše se v návrhu na zařazení lokality do Seznamu světového dědictví z roku 1978. Archeologický průzkum, který prováděli odborníci z Francie a Německa, skutečně v blízkosti stél odhalil lidské kostry uložené až po sedmi ve společných hrobech. Pozůstatky patřily mladým lidem ve věku od osmnácti do třiceti let.

V hrobech byly ukryty i nejrůznější ozdoby, náramky a náhrdelníky. Stejně jako nevíme nic o tvůrcích stél, neznáme ani stáří mohutných kamenů. Archeologové předpokládají, že byly vztyčeny mezi desátým a čtrnáctým stoletím našeho letopočtu. Tradice stavby menhirů je ale v Etiopii velice stará a sahá hluboko před začátek našeho letopočtu. Tiya leží na severním okraji megalitického prstence, který prochází napříč celým jihem Etiopie, toto stélové pole je však zcela unikátní. A to nejen díky velkému množství nezodpovězených otázek, které stále skýtá. *

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články