Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Tajemné podzemí města Cambrai

130-1.jpg
Pavel Novák, Pátek, 20. ledna 2012
Na první pohled se nezdá, že třicetitisícové město Cambrai na severu Francie je unikátní ukázkou středověkého pevnostního stavitelství. Zbytky jeho pevnosti jsou totiž pod zemí a jsou o dvě století starší než jiná zachovalá opevnění.

Z povrchu sestupujeme vchodem za bývalými kasárnami 18 metrů pod zem. Celý rok je tu stejná teplota: 14 stupňů. Musíme dávat pozor, kam šlapeme. Naštěstí je tu i elektrické osvětlení. Podlaha je vlastně jen udusaná hlína a k tomu rozbité cihly. Průvodce z radnice v Cambrai Philippe Gantiez nám svítí baterkou na cestu. Helma na hlavě se ukazuje jako užitečná. Ze zdí totiž vyčnívají kameny a u stropu jsou kovová očka jako dělaná pro rozčísnutí pěšinky nějakého dlouhána.

„Citadela v Cambrai je jedinečná, protože opevnění nechal postavit španělský král a římský císař Karel V. v roce 1543,“ vysvětluje Philippe Gantiez. Bylo to přibližně v době, kdy se na českém trůně začali Habsburkové teprve zabydlovat. Proč ale tady na severu Francie stavěli pevnost Španělé? Vysvětlení je docela jednoduché. „Tehdy přišli do Cambrai Španělé, aby je připojili k Nizozemsku zahrnujícímu i dnešní území Belgie, které ovládali. Vystavěli pevnost, aby zabránili Francouzům napadnout město. I když jsme tedy dnes ve Francii, byli to tehdy Francouzi, kteří stáli před hradbami jako nepřátelé,“ říká Philippe.

V té době postavili italští architekti podobné citadely například v Antverpách nebo v Gentu, ale jen podzemní labyrinty v Cambrai se dochovaly až do dneška. Tehdejšími zbraněmi, tedy hlavně děly, bylo opevnění města neprolomitelné. Cambrai kapitulovalo až v roce 1677 a od té doby je francouzské.

Zajímal jsem se o zrezivělé kroužky ve stropě. K čemu tam vlastně byly? K zavěšení luceren? Philippe mi vysvětlil, že jimi vedl provázek, jakási Ariadnina nit, podle kterého se vojáci řídili ve tmě, protože s sebou nechtěli nosit lampy. Hrozba nechtěného zapálení střelného prachu, který se tu skladoval, byla silnější než nebezpečí, že si voják ve tmě natluče nos.

V podzemí za zdmi tlustými místy až osm metrů není poznat, že nad námi pulzuje moderní město. Na místě bývalé pevnosti stojí park, stadion a bazén. Lidé nahoře ani nevědí, co mají pod nohama. Podzemní chodby v Cambrai jsou stranou zájmu turistů. Kdo ale chce, najde si cestu do těchto chodeb pamatujících obléhání Ludvíkem XIV. Od roku 1900, kdy se pevnost přestala stavět, se odkrylo osm kilometrů chodeb. Pro turisty je otevřených jen 900 metrů. Podle Philippa Gantieze mohou být pod městem ještě další propletence chodeb, které jsou dávno zaslepené a čekají na své objevení. Podzemí města Cambrai tak možná skrývá ještě mnohá 450 let stará tajemství.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články