Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Svajambunáth: vševidoucí oči

130-002.jpg
Jaromír Marek, Pondělí, 2. února 2009
Jejich pohledu nic neunikne. Shlížejí nejen na město samotné, ale na celé káthmándské údolí. Řeč je o očích Buddhových, které hledí z vrcholu obří stúpy Svajambunáth.

„První stúpy byly postaveny nad ostatky samotného Buddhy. Jeho popel byl rozdělen na čtyřiaosmdesát tisíc částí, které roznesli po celém tehdejším buddhistickém světě,“ vysvětluje můj průvodce Saput a připouští, že i Svajambunáth skrývá ve svých základech schránku se špetkou Buddhova popela. I když první zmínky o existenci této obří stúpy pocházejí až z 5. století našeho letopočtu, tedy z doby tisíc let po Buddhově smrti, archeologové věří, že toto místo uctívali lidé už dávno předtím. Když poutník vystoupá až na samý vrchol opravdové i umělé hory, stane pod obří bílou kopulí, která vypadá jako by byla vyrobena z cukru. Praporci povívá vánek a modlitební mlýnky donekonečna odříkávají svoji magickou formuli „óm, mani padmé, húm“, tedy „ó, klenote v lotosu“. Přibližují tak věřící blíže k vytoužené nirváně. Čím více modliteb, tím lépe.

„Svajambunáth je skvělé místo k modlitbě. Když tady jednou otočíš modlitebním mlýnkem, má to stejnou cenu jako jedenáct tisíc otoček kdekoli jinde,“ roztáčí galerii modlitebních mlýnků Suput, který až dosud tvrdil, že není buddhistou, ale hinduistou. Tady v Nepálu je to ale prý jedno. Buddhisté běžně uctívají hinduistická božstva a slaví hinduistické svátky, stejně jako hinduisté uctívají Buddhu. Možná proto, že před pohledem jeho očím na Svajambunáthu nikdo a nic neunikne.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články