Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Střípky z Provence

00 střípky.jpg
Autor článku: Markéta a Michael Foktovi, Středa, 31. Srpen 2016
Autor fotografií: Markéta a Michael Foktovi
Provence je nádherná a nikdy ji nemůžete poznat a vychutnat celou. Nezapomeňte ještě alespoň na těchto pár střípků z přírody i kultury kraje vína a levandule.

.

1. Lodí kolem zbytků mostu

Nikdy nezaškodí změnit trochu úhel pohledu. Majestátní panorama Avignonu krásně vychutnáte přímo z hladiny řeky Rhôny a z paluby lodi Mireiro, která podniká okružní plavby podél starého města i ostrova Île de la Barthelasse. Otevře se vám výhled na ohromnou masu papežského paláce i emblematický Avignonský most, oficiálním jménem Pont Saint-Bézenet, ze kterého dnes už stojí jen poslední čtyři oblouky končící uprostřed řeky.

2. Vůně levandule

Vůně levandule

Těžko najdete rostlinu, která by byla pro provensálskou krajinu typičtější než právě levandule. Její nádherně fialové květy zdobí v červenci zdejší pole. O pěstování, sklizni i využití vonné rostliny se však můžete snadno poučit celoročně. Stačí navštívit muzeum levandule u městečka Coustellet asi tři čtvrtě hodiny jízdy autem z Avignonu. Mají tu velkou sbírku historických přístrojů používaných k destilaci levandulové esence a promítají názorný film o jejím zpracování.

3. Zelená moderna

Château la Coste

Kdo tvrdí, že nejde skloubit pěstování vína s moderní architekturou a současným uměním? Ve vinařství Château la Coste to dokázali s pravou francouzskou grácií. Na pozemcích s vinicemi jsou zdánlivě bez rozmyslu poházená díla současných sochařů. Ve zdejším jezeře se krčí obrovský kovový pavouk, jehož zlověstná silueta se odráží v hladině, pod stromem sedí gigantická lesklá kapka a po lese pobíhají rozesmáté lišky. To vše můžete sledovat při ochutnávce zdejších vynikajících

4. Ostrov literárního hraběte

Ostrov literárního hraběte

Věznice na ostrůvku If kousek od marseillského přístavu budila hrůzu odsouzenců už od konce šestnáctého století. Zdejší nejslavnější vězeň však v otřesných zamřížovaných kobkách netrpěl. Edmond Dantes alias hrabě Monte Christo totiž žil jen v představách spisovatele Alexandra Dumase. Jiní odsouzenci však byli živí až dost. Patřil mezi ně i kapitán lodi nespravedlivě odsouzený za to, že zavlekl do Marseille mor, a údajně také zhýralý markýz de Sade.

5. Pomalovaný Avignon

Pomalovaný Avignon

Až potkáte ve starém avignonském městě muže sedícího na soklu zdi se psem u nohou, vsadím se, že mu v první chvíli budete chtít popřát „bonjour“. Jeho nástěnná malba je totiž jako živá. Není však v Avignonu jediný. Ze zazděných oken budov mávají šlechtičny, muži v oblecích z počátku dvacátého století nebo babičky v čepcích. Svérázné pouliční umění je částečně důsledkem stejně svérázné daně. V devatenáctém století platili Francouzi daň z oken v domech, takže jich část zazdívali a připravili tak prostor pro šprýmy pouličních umělců.

6. Most pro vodu

Most pro vodu

Slezte dolů do údolí řeky Gard asi pětadvacet kilometrů od Nîmes a podívejte se z žabí perspektivy na div římské architektury, který ho překlenuje z jedné strany na druhou. Gardský most (Pont du Gard) ve skutečnosti vypadá jako tři mosty postavené jeden na druhém a je celkově vysoký bez jediného metru padesát metrů. Celkem dvaapadesát oblouků vzniklo jen proto, aby dopravily přes říční údolí – vodu. Památka, která je pevně zakotvená v Seznamu světového dědictví UNESCO, byla součástí akvaduktu zásobujícího životodárnou tekutinou Nîmes.

7. Papežští Židé

Ve stínu křesťanských papežů žili dlouhá staletí i avignonští Židé. Nejdůležitější stavbou jejich kultury je synagoga, jež stojí na místě původní židovské čtvrti tam, kde se dnes rozkládá horní část čtvrti Balance. Pokud chcete vidět okrouhlou modlitební místnost synagogy zevnitř, domluvte si prohlídku na telefonním čísle +33 (0)4 90 82 21 24.

8. Hangár s občerstvením

Hangár s občerstvením

Na cestě z letiště v Marseille do Avignonu se připravte na překvapivý kulinářský zážitek. V obci La Fare-les-Oliviers dejte nohu z plynu a zastavte před hangárem Les Halles 113. Ve velké hale na vás čeká to nejlepší z provensálských specialit – levandulový med, tapenády ze zdejších oliv, domácí zelenina, čerstvé sýry nejrůznějších druhů či domácí pečivo. To vše můžete ochutnat u zdejších stolků a samozřejmě také spláchnout douškem místního vína.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články