Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Střípky z ostrovů

zakynthos.jpg
Autor článku: Markéta a Michael Foktovi, Čtvrtek, 9. Srpen 2012
Autor fotografií: Markéta a Michael Foktovi
Řecko je zemí nesčetných ostrovů. Kolik jich však přesně je, na to odpovídají s velkou opatrností i ty nejrenomovanější průvodce. Velcí optimisté tvrdí, že byste jich ve vodách Jónského a Egejského moře napočítali dohromady dokonce až na šest tisíc! V takovém případě by ale podle všeho byla řada z nich nad hladinou jen při odlivu. Když necháme stranou skaliska ošlehaná příbojem, dojdeme ke střízlivějšímu odhadu kolem pěti stovek. Lidé přitom žijí na téměř 227 z nich, takže je při cestách k moři co objevovat prakticky celý život. Ačkoli jsou součástí jednoho státu, nejsou ani dva řecké ostrovy stejné.

Pokud by se vám zachtělo trávit čas pod olivovníkem se sklenkou vína v ruce, máte nyní, v době krize, možnost, jak to udělat. Řekové totiž pod tlakem existenčních problémů některé své ostrovy prodávají. Realitní firmy specializované na prodej ostrovů z celého světa do soukromých rukou potvrzují, že v poslední době se nabídky Řeků na prodej ostrovů značně zvýšily. Pokud vám tedy přebývá několik milionů eur, neváhejte.

Zákynthos

ZÁKYNTHOS: MOŘSKÉ ŽELVY A NOČNÍ ŽIVOT

Pláže Laganáského zálivu na jihu ostrova jsou Mekkou karet obecných, které do zdejšího sluncem prohřátého písku každoročně kladou vajíčka. Začínají se objevovat koncem června a poslední z nich odplují do oceánu v srpnu. V této době můžete karetu potkat i při plavání v moři, jak odpočívá na dně nebo se nadechuje u hladiny. Místní ochránci přírody pořádají lodní vyjížďky, během kterých pátrají po želvách ze svého člunu a vyprávějí o nich turistům na palubě. Nejsou tu však jen kvůli tomu. Zabezpečují hnízda želv, aby lidé vajíčka v písku nerozšlápli, a hlídají dodržování pravidel. Celá oblast je totiž národním parkem, takže je zakázáno vjíždět na pláž na motorce či autem a v noci se tam nesmí ani chodit. Diskotéky městečka Laganás nabízejí bohaté vyžití pro milovníky nočního života, jejich světla však bohužel želvy ruší.

Zákynthos

CHÍOS: OUZO, MASTICHA A SGRAFITA

Jižní část ostrova proslula už ve starověku pěstováním mastichy – vzácné pryskyřice lentišku, která právě jenom zde tuhne do podoby pevných „kamínků“ vhodných k dalšímu zpracování. Protože si ji lidé cenili nad zlato, stávaly se mastichové vesničky často terčem nájezdu pirátů. Lidé je tedy stavěli spíše jako obytné pevnosti. Dnes představují díky systému křivolakých uliček nádherná místa k pocházce a jedna z nich, jménem Pirgí, je dokonce téměř celá vyzdobená sgrafity na fasádách domů. Při návštěvě vesničky Mestá si nezapomeňte dát na ústředním náměstí sklenku místního ouza a něco dobrého v taverně pod širým nebem.

Chíos

KÁRPATHOS: MLÝNY A KROJE

Na severu ostrova stojí vesnička jménem Ólympos, kterou při návštěvě ostrova nesmíte minout. Tvoří protipól zbytku Kárpathu, který už se přiblížil potřebám dnešních turistů. Zde však ženy dodnes nosí i ve všední dny tradiční kroje a nad vesnicí se tyčí desítky větrných mlýnů, které dřív sloužily ke zpracování obilí. Některé z nich slouží dodnes – jako restaurace. Mají však opravené větrné kolo i s látkovými plachtami. K vesnici vede jediná štěrková silnice, která místy připomíná spíše tankodrom. Je sice s opatrností sjízdná i běžným autem, ale půjčovny to ve svých podmínkách zakazují. Při poškození vozu, které vzhledem ke stavu cesty klidně může přijít, počítejte s vysokými úhradami. A také natankujte plnou nádrž, při zdolávání srázů si motor pořádně „cucne“. K vesnici se dá dostat i lodí.

Kárpathos

PÁTMOS: BÍLÝ OSTROV

Téměř všechny domy v hlavním městě ostrova jsou omítnuté bílou barvou, takže se skoro zdá, jako by člověk v pětatřicetis­tupňovém vedru procházel obydleným ledovcem. Možná tím místní vyjadřují nevinnost svatého Jana, který v nedaleké jeskyni sepsal své vidění, ale spíš oceňují, že bílá barva odráží velkou část slunečního žáru od zdí jejich domovů zpět do vzduchu. Bílý drahokam zapsaný na seznamu dědictví UNESCO lze navštívit třeba lodí z ostrova Sámos. Za jediný den je pohodlně možné objet ostrůvek půjčeným autem – jen pozor, vozů v půjčovnách nebývá nadbytek.

Pátmos

KÓS: PLAMEŇÁCI A AGAMY

Cestou z hlavního města ostrova směrem k letišti odbočte na vesnici Tigáki. Mezi ní a sousední obcí Marmári se na rozloze téměř milionu čtverečních metrů rozlévá slaná bažina bývalého solivaru. Dnes je to chráněné území pro desítky ptačích druhů včetně plameňáků, kteří jsou zde skutečně pravidelně k vidění. Kolem bažiny vede cesta jako stvořená k procházce. Během návštěvy hlavního města mohou milovníci přírody pozorovat agamy hardúny na kamenných zdech pevnosti z patnáctého století.

Kós
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články