Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Stoletá whisky zachráněna

12-stoletá-whisky.jpg
Zuzana Šprinclová, Čtvrtek, 16. září 2010
Novozélandští průzkumníci otevřeli bednu s velmi vzácným dědictvím - s více než sto let starou whisky. Jak jsme vás již informovali v čísle 12/2009, poklad pohřbený v ledu našli průzkumníci před čtyřmi lety pod podlahovými prkny Shackletonovy chaty na Cape Royds.

Lihovinu značky McKinlay, která už se dnes nevyrábí, nechal v Antarktidě v roce 1909 britský polárník Ernest Shackleton, když se neúspěšně pokoušel dobýt jižní pól. Bednu s jedenácti láhvemi zabalenými v papíru a slámě museli odborníci opatrně pomocí speciálních zvedáků vyprostit z ledu, vzácný náklad pak putoval na Nový Zéland, kde z něj experti extrahovali pomocí injekční stříkačky přes korek vzorky.

Ty pak cestovaly do Skotska k výrobci whisky, který před lety převzal firmu McKinlay a rád by se pokusil ztracený recept na vzácnou lihovinu znovu získat. „Když jsem tu bednu uviděl, rozbušilo se mi srdce vzrušením, bylo to úžasné. Dal bych cokoli, kdybych ji mohl ochutnat,“ řekl agentuře AP milovník whisky Skot Michael Milne. Obyčejní smrtelníci si ale mohou nechat zajít chuť, láhve se totiž zase brzy vrátí na své původní místo, pod led na Cape Royds.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články