Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Steve Fisher: Pádlo v bílé vodě

80steve1.jpg
Dalibor Demel, Středa, 15. dubna 2015
I kdyby na mě lidé jako na kajakáře docela zapomněli, za padesát let budou vědět, že Steve Fisher sjel peřeje Inga,“ uvažuje jeden z nejlepších akrobatů na bílé vodě.

A nejspíš má pravdu. Nic nebezpečnějšího na Zemi nejspíš neteče. O peřejích Inga na řece Kongo se poprvé zmínil cestovatel Henry Morton Stanley v roce 1877 a platily za jednoznačně smrtící úsek nejhlubší a druhé nejdelší řeky světa. Plukovník Blashford-Snell při své výpravě po Kongu v letech 1974 a 1975 tento úsek raději vynechal.

O deset let později v oblasti zmizela sedmičlenná expedice vedená francouzským dobrodruhem Philippem de Dieuleveultem. Přes sto let se prostě nikomu nepodařilo nahoře nasednout a dole vystoupit živý. Peřeje Inga jsou pro vodáky opravdu mimořádně náročné – vodopády, sifony, válce, spodní proudy a víry, které vcucnou kajak i s člověkem jako pecku z třešně. Ostatně Steve se o tom přesvědčil sám, když si pod vodou nedobrovolně pobyl celou minutu.

„Není to tak nebezpečné, jak to vypadá,“ dodává k tomu dnes už legendární Jihoafričan, který obohatil svůj sport o pár nových manévrů. „Velký rozdíl u Konga je nicméně v tom, že tam dorazíte se skupinou nejlepších kajakářů světa a najednou si uvědomíte, že vůbec netušíte, kam jedete. Řeka vám zakrývá výhled a přes jednu vlnu nevidíte ty další. Ztratit se je ale zároveň ta největší chyba, kterou na té řece můžete udělat.“

V říjnu v roce 2011 se Steve Fisher a jeho kolegové neztratili a z pěny nakonec bezpečně vystoupili na břeh bohatší o pár nových pohledů na život. „Jedna z věcí, kterou mě tahle cesta naučila, je, že mi záleží na životě a bojím se umřít. Dřív jsem myslel, že ne.“ Když jako kajakář sjedete peřeje Inga, už před sebou vidíte spíš údolí kariéry než vrcholy. „Nehledám větší peřeje, protože žádné neexistují. Myslím, že budu podnikat menší věci, ale budu si to pořádně užívat.“

Steve Fisher

PĚNA V DATECH

  • Vyrostl na farmě v Jižní Africe poblíž řeky Bushman’s River.
  • Pádlovat začal už jako kluk v 6 letech.
  • V roce 2003 ho časopis Paddler Magazine vyznamenal titulem Nejlepší kajakář světa.
  • Měsíc po návratu z Konga podnikl v kajaku 100m skok – bungee jumping na stadionu v jihoafrickém Durbanu.
  • Žije střídavě na ostrově v Ugandě a v karavanu v Severní Americe.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články