Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Statečnost zdibských kluků

46-000.jpg
Richard Grégr, Středa, 8. dubna 2009
Ne, tady nehledejte kroje ani folklorní zpěvy. Přesto je zajímavé se o klucích ve Zdibech u Prahy zmínit. V této obci, pár kroků od hranic velkoměsta, každoročně po čtvrtečním Gloria, kdy utichají zvony, obíhají několikrát denně celou ves a místo zvonění roztáčejí řehtačky.

Tento velikonoční zvyk najdeme i v okolí Vysokého mýta, kde se pak o Bílé sobotě, den před velikonoční nedělí, jeden z hochů převlékne za „Jidáše“ do obleku ze slámy, a tak hoši obejdou vesnici. Je zajímavé, že už v roce 1845 se profesor Aloys Wojtěch Šembera, mimo jiné „přispiwajici úd českého národního Museum“, obával, že tato lidová hra zaniká… Podobně se chodí s trakářky repat na Slovácku nebo vyřehtávat v Orlických horách. Ale to jsou místa, kde se setkáme i s dalšími lidovými zvyklostmi.

Překvapivým ostrůvkem v kraji zanikajících tradic jsou proto právě Zdibští. Otázka zůstává, jak dlouho. Ještě před třemi lety si tři party mohly obec „rozdělit“ na obvody, loni jedna skupina obcházela celou ves, protože jich už bylo málo. Přitom zpívají zplna hrdla: Anděl Páně / My řehtáme / Že pán Ježíš / leží v hrobě / Kopali jámu / Ježíši pánu / Aby ho krále / Ukřižovali / na Velký pátek do hrobu dali / na Bílou sobotu z hrobu ven vyndali…

Chlapci svůj úkol chápou zodpovědně: zastaví se u kostela i u křížku. Však je také jedna z žen pochválila: „Vyřehtávali jste poctivě.“ Ostatně – záleží na společnosti, jak tuto „práci“ přijme a ohodnotí. Každopádně řehtači ve Zdibech zůstávají osamoceni.

V sousedním Přemyšlení nebo v Klecanech už podobný zvyk neznají.


47_003_jpg_49dc6a9c39.jpg

Svatý týden

Předvelikonoční týden nabitý biblickým dějem je bohatým zdrojem lidových her se základními prvky křesťanské víry. Ve středu Jidáš zradí Ježíše Krista, ve čtvrtek, po Poslední večeři Páně, Jidáš polibkem Krista odhalí pronásledovatelům a dříve než kohout třikrát zakokrhá – to už je Velký pátek – neobstojí ani svatý Petr. Odpoledne nastane ukřižování, následuje Bílá sobota a Velká noc, kdy Ježíš vstane z mrtvých. Další den, na Boží hod velikonoční, lidé oslavovali zrození, kdysi často i první koupelí po zimě, a oblékali si nové šaty. Dodnes se říká božíhodové.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články