Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Stále neznámý Stonehenge

18-stonehenge.jpg
(red), Úterý, 5. dubna 2011
Světoznámý kamenný monument Stonehenge v jihoanglickém hrabství Wiltshire láká nejen zástupy turistů, ale i vědců. Archeologové z univerzit v Birminghamu, Bradfordu, St. Andrews a Vídni pomocí radaru zkoumajícího půdu v okolí této záhadné prehistorické památky nedávno odhalili stopy podobného objektu, ovšem vystavěného ze dřeva.

Ve vzdálenosti asi 900 metrů na severozápad od kamenné stavby získali obraz kruhu masivních dřevěných obelisků vztyčených před více než 4200 lety. Kruh z dřevěných obelisků měřil v průměru kolem 25 metrů, byl tedy zhruba stejně velký jako centrální část kamenného Stonehenge. Obelisků bylo 24, každý měl v průměru zhruba 75 centimetrů a měřil až osm metrů.

Kruh obepínal příkop a pravděpodobně i vnější val. Nově objevený monument je zrcadlovým odrazem už dříve objevené stavby na druhé straně od Stonehenge, asi 1300 metrů na jihovýchod. Stejně jako nové naleziště i to bylo možno přímo pozorovat ze Stonehenge a mělo dva vchody. Všechny tři monumenty leží přibližně v jedné linii.

Lze se proto domnívat, že byly další součástí širšího komplexu pro prehistorické náboženské a pohřební rituály. Archeologové věří, že získají ještě mnoho dalších nových poznatků. Hodlají proto ve výzkumu celé oblasti pokračovat i nadále. Jeden z výzkumníků, Vince Gaffney, říká: „Zhruba devadesát procent krajiny kolem Stonehenge je stále terra incognita.“

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články