Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Soucitné vs. bezohledné státy

38a.jpg
Autor článku: Eduard Freisler, Pondělí, 17. února 2014
Autor fotografií: Profimedia.cz
Vysoké, nebo nízké daně? Američané si mohou vybrat. Některé státy USA investují do školství, zdravotnictví i infrastruktury, jiné sice své občany daněmi tolik nezatěžují, v případě nouze je ale nechají zcela na holičkách. Vítejte ve světě, kde bojuje liberální idea s konzervativní tradicí.

Jean a Helen i ve svém středním věku stále tají svou homosexuální orientaci. V jejich rodném státě Tennessee se totiž něco takového příliš netoleruje. „Možná že se jednou sbalíme a odstěhujeme se někam, kde se budeme moci vzít,“ řekla mi Helen v baru ve městě Nashville.

Pokud by se opravdu vydaly na „útěk“, jejich nejbližším útočištěm by byl Maryland. Jinými slovy, musely by najít liberální stát. Všechny konzervativní včetně Tennessee totiž sňatky párů stejného pohlaví nedovolují nebo výslovně zakazují. Jean a Helen je tak v Tennessee upírána řada práv, jako například právo na dědictví, daňové úlevy či levnější hypotéky.

Myšlenky na nucené stěhování do tolerantnějších liberálních států mohou mít i ženy například v přísně konzervativní Severní Dakotě, kde dnes platí jedny z nejtvrdších zákonů ohledně interrupcí. Pokud zde žijící žena přijde na potrat až po šestém týdnu těhotenství, lékař ji podle tamního zákona musí odmítnout. Podobně drakonický zákaz potratů nedávno schválili zákonodárci v Texasu.

Tamní Senát zažil přitom nevídanou věc, když se o obstrukci pokusila demokratická senátorka Wendy Davisová. Když přišla k řečnickému pultu, kamery si ihned všimly, že si senátorka oblečená do kostýmu obula pohodlné tenisky, jež ji při očekávaném řečnickém maratonu měly ulehčit od bolesti. Davisová skutečně dokázala ten den hlasování oddálit, mluvila bez přestání jedenáct hodin. Republikáni zákon nicméně později stejně prosadili.

Senátor Tom Duane se v roce 2011 zúčastnil se svým partnerem Louisem Webrem newyorské Gay Pride Parade. Senát amerického státu New York v roce 2011 schválil zákon o sňatcích stejnopohlavních párů.

Nenáviděná Obamova „péče“

V Tennessee, Texasu nebo třeba v Arkansasu jsem ale rovněž potkal řadu lidí, kteří se za každou cenu chtějí liberálním státům vyhnout. Jakékoli zákony demokratů na „svém“ území vnímají s obzvláštní háklivostí. V poslední době se především bouří proti nové zdravotní reformě, kterou prezident Obama a jeho demokraté protlačili Kongresem již před třemi lety.

Reforma má za cíl již příští rok (2014) pojistit na 32 milionů Američanů bez pojištění, dopřát lékařskou péči chronicky nemocným (ti byli odmítáni pojišťovnami, které v těchto lidech viděly ztrátové zákazníky…) a celkově snížit rostoucí náklady na zdravotní péči, jež je v současnosti nejvyšší na světě. Konzervativci ale reformu neúnavně napadají s tím, že nový zákon zničí dnes špičkovou (privilegovanou) lékařskou péči a že řadu firem, které budou muset svým zaměstnancům dopřát pojištění, finančně těžce poškodí.

Trnem v oku konzervativců je potom pokuta pro ty, kteří pojištění odmítnou. Nejvyšší soud, jenž reformu prohlásil za ústavní, tuto pokutu označil za novou federální daň. V Texasu, který se pyšní nízkými daněmi, proto taková interpretace vyvolává hněv. Texasané mají za to, že se federální vládě odvádí již tak dost, a tvrdí, že jejich penězi Obamova vláda sponzoruje nejrůznější sociální programy. Texaská mysl něco takového vnímá jako „přerozdělování bohatství“ -termín, za nímž se skrývá nenáviděný socialismus.

Texas je dnes státem, jemuž se ekonomicky daří. Usadilo se tu přes šedesát firem, jež ekonomický časopis Forbes zařadil do pětistovky nejvíce prosperujících firem. Texas je tak v této statistice největším lákadlem, na druhém místě je stát New York, který si za svou základnu vybralo 56 firem, třetí Kalifornie s 51 společnostmi.

Je ale nutné dodat, že texaská ekonomika těží z ropných výnosů. Během první poloviny 20. století stát zažil ropný boom, často také přezdívaný tryskající ropná léta. Na druhé straně však Texas téměř vůbec neinvestuje do veřejných škol a vzdělání. Rovnice je jednoduchá, málo peněz vybraných na daních, a tudíž mizivé služby a děravá sociální síť. Texas dnes rovněž nejvíce ze všech států společně s nedalekým Mississippi, nejchudším státem Unie, spoléhá na černou, špatně placenou práci nelegálních přistěhovalců.

Pro některé Američany je Obama symbolem pokroku, jiní považují výsledky jeho zdravotní reformy za ostudné.

Se svědomím i bez něj

Mapa USA se tak dnes může dělit na státy s větším vlivem místních vlád, které investují do sociálních programů, vzdělání, zdravotní péče a infrastruktury, a na státy, kde jsou lidé sice daleko méně zatíženi daněmi, byrokracií a nejrůznějšími regulacemi, musejí se ale daleko více spolehnout na své vlastní síly a štěstí. Není třeba dodávat, že první skupinu většinou tvoří státy liberální, tu druhou většinou konzervativní.

The New York Times tuto vizuální mapu nazval jako státy se svědomím a státy bezohlednosti. List například za neurvalý označil konzervativní stát Kansas, jehož republikánský guvernér navrhuje zrušení daně z příjmů a požaduje ji nahradit daní z prodeje. Ve skutečnosti by tak daňové náklady přešly na střední a nižší třídu, bohatí by platili méně či vůbec nic.

Degresivní daňová politika je stará konzervativní idea, která má za to, že pokud bohatý člověk či firma ušetří na daních, může nadále rozvíjet své podnikatelské aktivity a nabízet více pracovních sil. Liberálové ale vášnivě namítají, že tato strategie vytváří společnost s obrovskými sociálními rozdíly.

Každopádně nízké daně, které bohatí v Kansasu odvádějí, v realitě znamenají méně peněz v tamní státní kase, což se tak jako v Texasu odráží například na mizivých investicích do vzdělání. Kansaský soud dokonce nedávno označil investice do veřejných škol v Kansasu za „neústavně nízké“.

Dalším „drsným“ státem má být konzervativní Missouri, jehož zákonodárci snížili investice do infrastruktury. Rozpočet na opravy silnic a mostů v Missouri je podle The New York Times dnes o více než polovinu nižší než před pár lety. A opět jsou za tím vším daňové úlevy.

A pak je tu příklad Severní Karolíny, dalšího konzervativního státu. Tamní republikánský guvernér Patrick McCrory prohlásil, že výdaje na sociální programy se v jeho státě vymkly kontrole a do budoucna by mohly Severní Karolínu přivést k ekonomickému útlumu. Proto on a jeho republikáni začali v sociální oblasti razantně škrtat.

Senát v Severní Karolíně ovládaný republikány tak například letos zrušil podporu 70 tisícům nezaměstnaných lidí. Těm, kterým šeky nadále chodí, republikáni snížili týdenní podporu z původních 535 dolarů na 350. Podporu dnes nezaměstnaní mohou pobírat jen 12 týdnů oproti původním 26.

Pro některé Američany je Obama symbolem pokroku, jiní považují výsledky jeho zdravotní reformy za ostudné.

Zadlužená Kalifornie

Kdoví, kde vězí pravda, faktem je, že příliš štědrá sociální politika může daný stát skutečně potopit. Ví o tom své například Kalifornie se svým jedinečným softwarovým průmyslem. Zde lze najít proslulé Silicon Valley, kde vznikla řada vynálezů, jež Americe zajistily prosperitu a globální věhlas. Právě tady například Steve Jobs vymyslel dotykovou obrazovku.

Kalifornie investuje velké peníze do výzkumu a technologií, na druhé straně ale tento silně liberální stát dnes zápasí s největší zadlužeností v zemi. Podle posledních čísel tento dluh činí 132 miliard dolarů. Kalifornie tak může rovněž brzy osekávat veřejné služby a sociální programy, i když ze zcela opačného důvodu než výše uvedená Severní Karolína.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články