Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Sněhohrátky

116-000.jpg
archiv · Petr Tůma, Čtvrtek, 27. listopadu 2008
Jedno by mělo být při letošní zimě jasné hned od začátku - sníh tu rozhodně není od toho, aby se na něm POUZE lyžovalo. Okamžik, kdy zimní střediska v Evropě vyhlásí plnou obsazenost a ideální sněhové podmínky, je signálem i pro ty, kterým jedno ani dvě prkýnka na pokoření svahů nestačí.

Pionýři a průkopníci nových zimních sportů – máte slovo!

Bigfoot

Sasquatch, Bigfoot…

…nebo také Velká noha. Pro jednu půlku světa ta slova představují neznámého tvora podobného yettimu, pro tu druhou lyžičky jen o málo delší než boty.

Předchůdci dnešních bigfootů vznikly na začátku devadesátých let minulého století, ale proslavily se až později na německy mluvících svazích, a to špičkou znázorňující všech pět prstů. Pokud si nechcete půjčovat originál, uřízněte si svoje staré „kameňačky“ a namontujte na ně vázání. Ale pozor! Při jízdě, navíc bez hůlek, je nutné jinak pracovat s předozadní rovnováhou! Těžiště na špičkách se hrubě nevyplácí, i když salta vypadají efektněji než kdykoli jindy. Vyznavači minilyžiček se už dokonce rozdělili na dva tábory -ten první využívá bigfooty se zaoblenými špičkami i patami pro různé triky a ježdění v rampě, druhý jezdí divoký funcarving, takže jsou lyžičky o něco málo delší a po straně mají abnormální vykrojení.

Kde si to vyzkoušet: LAAX, ŠVÝCARSKO

Středisko spojující vesnice Laax, Flims a Faleru ve švýcarském kantonu Graubünden disponující 220 kilometry sjezdovek a 27 lanovkami sice (zatím) nepatří mezi ta nejznámější, ale to se brzy změní. Už nyní se tam srocuje lyžařské i prknařské mládí z celé Evropy, protože tam i díky blízkosti ledovce mají nad jiné příhodné sněhové podmínky. Několik snowparků využívají mladí lidé hlavně kvůli strmému sklonu svahů pod vrcholem Crap Sogn Gion ve výšce 2228 metrů nad mořem. Ještě o tisíc metrů výš se na ledovci Volrab provozuje „freestyle park“. Skvělé freeridové terény se však nacházejí i přímo naproti, pod vrcholem Cassons (2675 m n. m), kde téměř kilometrové převýšení v pohodě řeší velká kabinová lanovka.

www.mojesvycarsko.com

Airboard

Airboard

Na první pohled se tenhle výtvor ze zesíleného nylonu hodí spíš na rozpálený písek pláží než na zasněžené svahy. S nafukovací matrací, kterou taháme k vodě, však má společné jen to, že se obojí plní vzduchem. Kluzák s vyztuženými vzduchovými komorami, speciálním protiskluzovým povrchem a skluznicí z umělohmotných pásů se od matračky liší asi jako BMW od trabantu. I proto by měl mít správný airboardista páteřák, protože na sněhu dosahuje rychlosti až 80 kilometrů v hodině! A přesně o to Joe Steinerovi, tvůrci airboardu, šlo: vyvinout odolnou náhražku snowboardu, na které by se dalo ležet a přitom by vydržela nejen zběsilou rychlost, ale i případné nárazy do přírodních překážek.

Až se poprvé natáhnete na airboard, pochopíte, co to znamená UŽÍT si sjezd celým tělem. Rozhodně při tom vynechte klasické sjezdovky a zamiřte na freeridové svahy nebo speciální funparky. Zastavit tuhle abnormálně rychlou zábavu na místě je totiž téměř nemožné.

Kde si to vyzkoušet: FUNPARK SNĚHULÁK, ČR

Protože cena obdobné nafukovačky začíná na 250 eurech, zkuste si, jestli jí propadnete nedaleko Vrchlabí ve středisku položeném 730 metrů nad mořem. Tam vás nejen vytáhnou na kopec Žalý sněžným skútrem, ale zapůjčí i potřebnou ochranu, což je přilba se štítem chránící obličej, o pevných rukavicích nemluvě. A hlavně -posvištíte tam dolů po sjezdovce, na níž se nebude motat nikdo jiný. V areálu mají dokonce i dětské airboardy pro nadšence starší deseti let, takže si může vyrazit za adrenalinem celá rodina. A pro ty menší nabízejí nejdelší snowtubing v Krkonoších.

www.vanclsport.cz

Snowtube

Snowtubing

Nejen v našich krajích je to jedna z nejznámějších zimních atrakcí.

Přitom stačí málo – nafouknutý kruh a dostatečně široká i patřičně strmá sjezdovka, nebo ještě lépe klopené zatáčky ve sněhovém korytu. Klukovská zábava se díky výrobcům sportovních potřeb a materiálům kosmického věku změnila v ryze komerční atrakci.

Už dávno se nejezdí na duši od traktoru, ale na speciálně vyrobeném kruhu z tvrzené gumy. Na něj si může vlézt doslova každý, kdo jen trochu umí udržet balanc a nebojí se prudších nárazů. Pokud budete snowtubing provozovat v předem vyčleněných drahách a areálech – nemá chybu. Vstupem na sjezdovku si však koledujte o zdravotní malér, protože lyžaři jsou na jakékoliv cizí předměty v cestě zvlášť hákliví a kruh proti nabroušeným hranám nemá šanci!

Kde si to vyzkoušet: SKIAREÁL LIPNO, ČR

Lesklé oko „šumavského moře“ spiklenecky mrká na Jezerní sjezdovku. Tahle z pohledu středně dobrého lyžaře jen mírně nakloněná rovina je široká 45 a dlouhá 1250 metrů a propojila ubytování v Maríně na břehu nádrže se skiareálem Kramolín na druhé straně kopce.

Část sjezdovek je otevřena také od 18 do 21 hodin, a tak nesou jména Světlušek. Připadáte si na nich jako broučci od Jana Karafiáta.

A nejvíce jsou odvázány z „nočního lyžování“ a černočerného lesa děti. Skiareál Lipno je postaven hlavně pro ně a lákadel, které zavánějí slůvkem dobrodružství, nabízí řadu. Například snowtubing končící klopenou zatáčkou ve školičce Fox Park.

www.lipnoservis.cz

Snow golf

Snow golf

Tak tuhle disciplínu si můžete zkoušet kdekoli na zasněžené louce, ale opravdové hřiště najdete jen na zamrzlém hladině jezera svatého Mořice ve Švýcarsku nebo v údolí Ahrntal v Jižním Tyrolsku. Pravidla jsou podobná golfu na greenu, ale vaše znalosti se při zimní hře zúží převážně na citlivé používání želez, hlavně pitching wedge a devítky.

Týčkuje se po celé fairwayi, ale jakmile jednou odpálíte mimo hřiště, jste opravdu ztraceni.

Svítivě oranžový ani zelený míček ze závěje neodpálíte. Záleží na tom, jak je plocha jezera upravena a jak hodně mrzne, někdy se zimní golf hraje i na bruslích… A v tom doslova a do písmene většinou bruslí i ti, kteří mají jinak handicap nesmrtelně nízký.

Kde si to vyzkoušet: ENGADIN – SVATÝ MOŘIC, ŠVÝCARSKO

Zhruba 500 kilometrů jižně od hranic leží na jižní straně Alp nejvýchodnější cíp Švýcarska a oblast Engadin – Svatý Mořic, která má s naším Lipnem nad Vltavou mnoho podobných rysů. Také tam jde o středisko rodinného typu, položené ve výšce 1800 metrů nad mořem, které nabízí jako bonus i aktivity na zamrzlém jezeru svatého Mořice. Ve Švýcarsku ho využívají mnohem intenzivněji třeba ke curlingovým utkáním, k pólu na ledě nebo ke golfovému šampionátu a sázejí přitom na svých 322 slunečních dní v roce. Právě golfové turnaje pořádané v lednu tam mají už třicetiletou tradici a jen loni se jich účastnilo na 2000 hráčů. Zkrátit si cestu do této oblasti můžete gigantickým Vereina tunelem, který zrychlil jízdu z Curychu na nějaké tři hodiny.

www.mojesvycarsko.com www.silvaplana.ch

Monoski

Monoski

Tahle obzvláště široká lyže vhodná do prašanu připomíná snowboard, ale její počátky se datují už do šedesátých let minulého století, kdy svahům ještě vévodili jen lyžaři. I proto jezdec na monoski používá hůlky a je obut do lyžáků upnutých v běžném vázání přidělaném na lyži. Před pár lety se tyhle výtvory objevovaly běžně i na našich horách, dnes se už na ně vzpomíná spíš jako na módní výstřelek s prošlou záruční dobou. Snad je to i tím, že jízda na „jednolyži“ vyžaduje dost praxe, vždyť se zatáčí jejím klopením na hrany. Blízkým kamarádem monoski je skwal, který se pro laika liší jen v tom, že vázání není umístěno vedle sebe, ale „snowboardově“ za sebou.

Kde si to vyzkoušet: CHAMONIX, FRANCIE

V Americe se monoski nikdy příliš nechytlo a těch pár úspěšnějších pokusů bylo nakonec vytlačeno nastupujícím snowboardingem.

Zato v Evropě byly tyhle široké lyže nositelem nové volnosti a znamenaly renesanci jízdy ve volném terénu. Nejvíce se to ukazovalo v Chamonix, kam se móda jednolyží znovu vrací podpořená novými technologiemi a designy, jako jsou zvednuté konce, carvingové proříznutí a jiné.

Vždyť právě takové nářadíčko se šikne při dvacetikilometrovém sjezdu z vrcholku Aiguille du Midi (3824 metrů nad mořem), při kterém překonáváte neuvěřitelných 2800 metrů převýšení. Stačí však jedno zaváhání a vyjetí ze stopy, abyste skončili s volným lyžováním navždy. Sjezd totiž vede po rozpukaném ledovci, ve kterém vězí několik desítek metrů hluboké průrvy, ukryté pod zasněženými mosty, převisy a lávkami. Tahle masa ledu a sněhu navíc neustále „pracuje“, takže máte pocit, že se vezete na hřbetě neklidně spící velryby.

http://cz.franceguide.com

Snowbike

Snowbike

Mít soukromou rolbu bylo druhé nesplnitelné přání po touze mít vlastní ponorku a raketu na cestu do oblak. Nicméně teď, na sklonku postpubertální zralosti, si alespoň to první lze splnit. Společnost Ktrak vymyslela postup, jak z běžného horského kola udělat obojživelnou mašinu do sněžných plání. Přední kolo se nahradí ližinou, jakou mívají skútry, na zadní přijde pásový pohon jako u rolby. Při dovádění ve sněhu a na uježděné ledovce tak získáváte minimálně o 25 % větší záběr, než kdyby vám tam prokluzovaly jen pneumatiky byť se sebedrsnějším dezénem. Z daleké Ameriky vám zašlou jednotlivé komponenty v bedně za cca 500 dolarů, pak už je jen na vás, abyste si ten osobitý merkur složili. A než zásilka dorazí, můžete si cvičit jízdu po sněžných kopcích na běžnějším snowbiku, který má ližiny místo obou kol. Zadní je umístěna pod měkkou sedačkou, přední se ovládá řídítky a krátké lyžičky připevněné k nohám lyžaře pomáhají udržet stabilitu.

Kde si to vyzkoušet: VAL D‘ISERE, FRANCIE

Takzvaná Velká dáma, čili La Grande Dame ležící v nadmořské výšce 1850 metrů, je jedním z nejlepších evropských resortů navíc s typickým savojským architektonickým šarmem.

Dobrých tři sta kilometrů sjezdovek obsluhuje devadesát sedm vleků a lanovek, které vám „na kopec“ vyvezou i ve středisku zapůjčený skibike. Jejich červené, modré a černé nitky značené na lyžařských mapkách se na první pohled navzájem chaoticky proplétají.

Rozlišíte je až po pár dnech, neboť se nejedná jen o dvoj až šestisedačky, ale i kabinky, lanovky, pomy a dva vlaky připomínající metro, jejichž cesta vede stále vzhůru skalním tunelem masivu hory Grande Motte nad Tignes a Rocher de Bellevarde -hlavní dominantu vypínající se nad břidlicovými střechami Val d‘Isere.

http://cz.franceguide.com www.trackcycle.com/index.html

Snowkiting

Vítejte v budoucnosti. Ta totiž snowkitingu, jednomu z nejdynamičtěji se rozvíjejících zimních aktivit, rozhodně přeje.

Pohled na odvážné mladé muže i slečny s trapézem, od kterého vedou šňůry až k elegantnímu křídlu třepotajícímu se pár desítek metrů nad hlavou, patřil donedávna k odvážné sci-fi. Ale touha člověka neustále vymýšlet něco, čím obelstí matku přírodu a zemskou gravitaci, udělala své. Je pravda, že lyže či snowboardy navzdory tvrzení v úvodů neodložíte, ale o normálním lyžování nemůže být ani řeč. Tam totiž rozhodně nehrozí až desetimetrové skoky, salta a cirkusácké přemety. Kdo nezkusil, neuvěří, jakou sílu dokáže zmenšenina paraglidového kluzáku vyvinout. K provozování stačí jediné: rovná plocha, na které fouká vítr. Hladiny jezer nebo zasněžené pole jsou ideální, stejně jako dlouhá, rovná pole. Naučit se ovládat neposedné šňůry a držet balanc není nic jednoduchého, ale od čeho jsou zimní dovolené? Navíc má tento sport nespornou výhodu -může se provozovat i v létě, až budete s drakem řádit na rybníce či u mořského pobřeží…

Kde si to vyzkoušet: PUSTÝ HILL, ČR

Tahle pláň v Orlických horách je rozhodně jedním z nejlepších snowkitingových terénů u nás.

Jejími největšími přednostmi jsou každoroční dostatek sněhu, výborné povětrnostní podmínky, rozloha i členitost terénu. Také strategická poloha je vynikající – dojezd z kteréhokoliv místa v republice není žádným problémem. Pustý kopec najdete v těsném sousedství lyžařského střediska v Říčkách, takže se za bezvětří můžete klidně věnovat třeba lyžování nebo snowboardingu.

www.snowkiting.cz

Skifox

Skifox

Sedátko s velmi kvalitním pístovým odpružením vzdáleně připomíná skibob nebo snowbike. Jezdí se ale jen na jedné lyži a k udržení stability se podobně jako u již zmíněných kolegů používá malých lyžiček.

Lyžař se při jízdě drží madel, která jsou umístěna po stranách sedáku a sedí pokud možno zpříma, což ne náhodou připomíná posez na záchodové míse. Vypreparovaná rovná pista je pro začátečníka rozhodně lepší než neupravený svah plný boulí a vytažení na kopec na pomě vsedě je příjemným bonusem, který však ocení zejména ti dříve narození. To brát si skifox na sedačku, kde se vezou lyžaři i snowboardisté, je pořádný opruz.

Kde si to vyzkoušet: SERFAUS, FISS, LADIS, RAKOUSKO

V areálu, který přiléhá hned ke třem obcím posazeným na náhorní rovině ve výšce 1400 metrů nad mořem, můžete vyrazit na 180 km sjezdovek. Užít si různého zimního nářadíčka však lze až do výšky 2800 metrů, kde čekají dvě velice ostré černé sjezdovky. Zvláště ta pojmenovaná Vertikal potěší ty nejnáročnější lyžaře. Na okolních svazích si ale přijdou na své všechny skupiny lyžařů i snowboarďáků, a to už od těch nejmenších či nejslabších. V areálu výrazně převažují nejoblíbenější červené sjezdovky, černých tu naleznete sedm. V pomyslném srdci areálu na Möser Alm (1820 m) byste pak našli nejen půjčovnu atypického sněžného nádobíčka včetně skifoxů, ale i další dvě mnohem adrenalinovější atrakce, které jako by vypadly z pražské matějské. První z nich je Fisser Flieger, kdy se můžete proletět nad sjezdovkami zavěšeni na laně ve speciálních sedácích, a druhou je unikátní Skywing. Usadíte se do sedaček připevněných na obrovském rameni, které pak hydraulika vytáhne do výše 30 m a dolů vás nechá zhoupnout volným pádem. Brzy poznáte, že přetížení až 4 G a vnitřnosti zatlačené mnohem hlouběji, než jste zvyklí, za to nestojí. Zlaté balancování na skifoxech.

http://cz.serfaus-fiss-ladis.at www.tyrolsko.cz

Snowraft

Snowrafting

Jak už název napovídá, jedná se o spojení dvou zdánlivě neslučitelných věcí, které však kupodivu na perfektně urolbované sjezdovce s jištěním pořádně dlouhého lana dokážou s adrenalinem hotové zázraky. Samozřejmě, pádla si do sněhového raftu brát nemusíte… Ve vymezeném prostoru si sněžný člun dělá, co chce, a abyste na tuhle jízdu jen tak nezapomněli, jsou často na sjezdovce vybudovány skoky a hrany, díky kterým se z obyčejného člunu na chvíli stává vznášedlo. Jelikož by při rychlosti až padesát kilometrů v hodině člun zabrzdila jen hodně vysoká zeď nebo dostatečně široký vodní tok, používá se jako brzda pružné lano, určené jinak na bungee jumping.

Kde si to vyzkoušet: JASNÁ – NÍZKÉ TATRY, SLOVENSKO

Jedno z nejznámějších slovenských zimních středisek má snowrafting jako poměrně mladou, leč o to více využívanou zimní atrakci. Sněžné rafty s gumovým lanem za zádí najdete na sjezdovce Zahrádky patřící do areálu střediska Jasná.

www.mutton.sk

Zorbing

Není to sice čistě zimní aktivita, protože se dá provozovat po celý rok, ale na bílém podkladu se průhledná nafukovací koule s polstrovaným vnitřkem čili zorb vyjímá přece jen lépe. Princip je jednoduchý. Zájemce o zorbování je nahoře na kopci nacpán do vnitřku koule, kde jsou madla pro uchycení rukou a nohou. Pak už stačí jen lehké drcnutí a zorb se i se svým lidským nákladem začne kutálet dolů. Rychlosti, kdy se vše slije v rozmazaný barevný pruh, nejsou nijak výjimečné a pocity „zorbisty“ uvězněného v polstrované průhledné kleci lze směle srovnávat s tím, co zažívají kosmonauti na trenažéru.

Kde si to vyzkoušet: FLACHAU, RAKOUSKO

V srdci salcburského sportovního světa (Salzburger Sportwelt), v blízkosti Tauernské dálnice (Tauernautobahn), se nalézá skicentrum a domovské středisko mistra světa a olympijského vítěze Hermanna Maiera – Flachau.

Zvláštní atrakcí kromě zorbingu, který zde má několikaletou tradici, je sáňkařská dráha, kde se provoz nezastavuje ani v létě. Neporušená příroda a jedinečné salcbursko-alpské pastviny kolem Flachau nabízejí úžasné prostředí pro prožití nejkrásnějších dní v roce, i když z rotujícího zorbu to budete mít poněkud rozmazané.

www.flachau.com/es_zorbing.html

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články