Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Slovácký rok v Kyjově

14-slovacky rok.jpg
I. Růžička a redakce, Úterý, 9. Srpen 2011
Ve dnech 11.–14. srpna 2011 se koná již XVIII. ročník folklorního festivalu Slovácký rok v Kyjově. Je to nejen naše nejstarší národopisná slavnost, ale také jeden z největších folklorních festivalů, jehož význam již dávno překročil hranice České republiky.

Festival letos oslaví jubilejní 90. výročí svého založení. Jeho historie má dlouhou tradici a začala se psát již v roce 1921, kdy se konal první ročník. S výjimkou přestávky mezi lety 1931–1956 je nyní festival pořádán v pravidelných čtyřletých intervalech. Tisíce milovníků slováckého folkloru od nás i ze zahraničí mohou obdivovat ožívající lidové tradice a zvyky, bohatství a krásu krojů i písně a tance ze všech národopisných oblastí Kyjovského Slovácka.

Několik tisíc účinkujících v krojích od malých dětí po dospělé, desítky národopisných souborů a muzik z Kyjovska a okolí, ti všichni se podílejí na pestrém programu festivalu. Ten zahrnuje mimo jiné úvodní stavění a závěrečné kácení máje, vystoupení dechových a cimbálových kapel, velký krojovaný průvod zástupců obcí Kyjovska a Ždánicka, přehlídku svatebních krojů i nedělní zlatý hřeb programu – populární jízdu králů. Nebude chybět ani tradiční lidový jarmark, nabídka dobrého vína a gastronomických specialit.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články