Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Šikmá věž v Plaňanech

16-sikma-vez.jpg
D. Pečeňa · R. Grégr, Čtvrtek, 14. červnaec 2011
Dva kostely v Plaňanech jsou i se svými věžemi nápadné zdaleka. Připomínají slávu vesnice nedaleko Kolína, které ve středověku náležela městská práva a ležela na důležité kupecké trstenické stezce. Stavebně hodnotnější je kostel spodní, postavený v románském stylu v poslední čtvrtině 12. století.

Z původní stavby zůstala v románském slohu jen část, kostel byl několikrát opravován, ne vždy s náležitým citem. Pod jeho podlahou jsou dokonce zbytky zdiva ještě staršího, raně křesťanského kostela z doby kolem roku 900. Lovce zajímavostí upoutá druhý kostel, postavený v novogotickém sty­lu.

Jeho věž je vychýlená od svislice téměř o jeden metr… Plaňanští ho postavili podle plánů architekta Mikše v letech 1898–1903, když zjistili, že starý svatostánek nestačí pojmout všechny návštěvníky. Stavba nebyla šťastná, dva dělníci se během stavby zřítili. Mimoto pražský stavitel Gabriel z finančních důvodů použil levnou, zvětralou žulu z nedalekých žabonoských lomů. Když se na to přišlo, byla v některých částech nahrazena kvalitnějším materiálem z plaňanského lomu, ale pozornosti uniklo, že věž nestojí na samostatném základu, nýbrž z jižní strany na základech kostela.

Nerovnoměrné statické zatížení záhy už během stavby způsobilo odklon věže na opačnou, severní stranu. V roce 1931 odchylka věže činila na osm set milimetrů a kostel musel být pro veřejnost uzavřen. Dodnes se odchylka stále zvětšuje. Plaňany tak mají unikátní památku, podobně další města se šikmými věžemi v Čechách – Plzeň, Ústí nad Labem, Telč a další.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články