Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Sedm pater vinných sklepů

018-000.jpg
ir, Čtvrtek, 3. září 2009
Pro oblast Moravského Slovácka jsou typické vinné sklepy, sklípky nebo „búdy“, které se staly důležitým hospodářským, sociálním a především architektonickým prvkem jihomoravské vesnice. Jsou často seskupené do podoby sklepních uliček a ty, které si zachovaly původní charakter lidové architektury, jsou památkově chráněné.

Zcela ojedinělý a unikátní je však areál sklepů v malé obci Vrbice nedaleko Čejkovic, kopaných v sedmi patrech nad sebou ve svahu kopce Stráž. Na vrcholu kopce stojí pseudorománský kostel sv. Jiljí z let 1913–1920, který je výraznou dominantou v krajině. Spodní dvě patra sklepů tvoří nejstarší kolonie Na Sklepech, která vznikala již v druhé polovině 17. století a je dnes součástí vesnické zástavby.

Na přelomu 18. a 19. století se nad nimi ve stráni pod dnešním kostelem začaly kopat ve slepencové skále v pěti patrech nad sebou sklepy Stráž. Každé patro má své jméno a sklepy mají většinou podobná kamenná průčelí s goticky lomenými oblouky nebo trojoblouky vstupních portálů. Z vytěženého kamene kombinovaného s cihlou jim tuto vzácně jednotnou podobu dal v padesátých a šedesátých letech 20. století zedník František Michna.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články