Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Se zelím, či se šípkovou?

08-000.jpg
Lenka Klicperová, Pátek, 2. března 2007
Lidové slavnosti mohou mít v různých zemích ty nejrůznější podoby. Mnohdy velmi bizarní - a to ani nemusíme chodit pro příklady do vzdálených zemí. Mně například stačilo zavítat na pravý, echt český myslivecký bál na vesnici nedaleko Prahy. Byl přesně takový, jaký jsem si ho z filmů a vyprávění představovala.

Do půlnoci mi na téhle zábavě nepřišlo nic divného, zkrátka úplně obyčejný ples. Pravda, hned u vchodu se tyčil obrovský stojan s vyrovnanými úlovky, které se měly stát kořistí v tombole, ale pořád by na tom nebylo nic neobvyklého, natož bizarního. Začalo to až těsně před půlnocí, při losování. Z předsálí se začaly trousit dámy, jež obdržely v tombole to správné šťastné číslo – na podpatcích, v blyštivých večerních róbách s kabelkou v jedné ruce – a s mrtvolkou bažanta či zajíce v druhé. Po půlnoci se slavnostně vyzdobený sál změnil v jakési prapodivné bojiště pokryté nehybnými těly nebohých opeřenců, ušáků a srn. Tomu všemu vévodil obrovský kanec, jehož tělesné ostatky ozdobily jeden ze stolů a vyjímaly se zde vedle piv a unavených hlav již velmi bizarním způsobem… Chyběla jen pravá, echt česká hospodská rvačka, ale možná jsem odešla příliš brzy. No, není nad trochu folkloru!

To v pákistánském Šanduru slaví s živými zvířátky a obejdou se bez rób a kance na šípkové. Pákistánské pólo je možná jakousi obdobou Velké pardubické, a co do věhlasu a návštěvnosti ji možná předčí na celé čáře. Ve španělské Extremaduře se zase neváhají převléknout do pyžam a dobývat kostel. Jiná země, jiný mrav… Máme za sebou únor, měsíc, který přeje nejrůznějším svátkům a slavnostem. V Riu se tančí samba a slaví se život, v české kotlině je to čas masopustů a oslav konce vlády kruté Morany. Proč si tohle veselé období trošku neprodloužit? Slavit se toho přece dá! Když nic, tak už jen ten kanec se zelím či se šípkovou stojí za oslavu!

S březnovým Lidé a Země si můžete ale kromě slavností vychutnat i zelenou Botswanu, zdánlivě pustou Libyi či Šrí Lanku, kde rostou díky české pomoci školky jako houby po tsunami.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články