Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Sdrakemnad hlavou

142-000.jpg
Michal Břicháč, Úterý, 31. října 2006
Napadlo vás někdy při pohledu na malého špunta pouštícího draka, že by ho ta velká papírová hračka mohla odnést? To by byl nechtěný efekt dětského dovádění. Při powerkitingu je tomu naopak. Vznášení se za drakem je naprosto v pořádku.

Powerkiting je skupina sportů, při kterých se k pohybu využívá právě řiditelných draků (kite). Ale především to jsou naprosto neomezené možnosti. Můžete jezdit kdekoli si usmyslíte – na vodě, sněhu, ledu, trávě, asfaltu, betonu, škváře… Prostě na všem. A nejen jezdit, můžete i skákat a létat. Vymysleli to (jako všechno ostatní)samozřejmě v Číně, pak se na to chvilku (asi tak 2000 let) zapomnělo a… nakonec se do toho musela vložit NASA. V jednom ze svých nesčetných vývojových programů připravila koncept komorového padáku, abychom si třeba my, tady ve střední Evropě, měli s čím hrát. Nejstarší odnoží powerkitingu je bezesporu kitebuggying, nebo taky parakarting. To je sport, který se dobře rozvíjí zejména v přímořských státech s nekonečnými písečnými plážemi, ovšem moře tam není vůbec podmínkou, takže proslulé závody se konají třeba na Solném jezeře. Parakarting je hlavně o rychlosti, ale jezdí se i freestyle.

Jako poslední, zato nejsilnější a nejrychleji se rozvíjející, se objevil kitesurfing. Tenhle sport má v ruce hned dvě esa – dá se jezdit ve slabším větru než při windsurfingu a dá se skákat z „rovné vody“. Navíc skákat se naučíte po pár dnech. A to byl ten pravý impulz, který spustil šílenství kolem draků. Celé odvětví nabírá otáčky, skáče se výš, hangtime narůstá do neuvěřitelných časů, vybavení se specializuje.

Celé odvětví nabírá otáčky, skáče se výš, hangtime narůstá do neuvěřitelných časů, vybavení se specializuje.

Vítr ve vlasech

Současně se samozřejmě titíž nebo jim podobní lidé začali prohánět po zamrzlých jezerech a zasněžených pláních. Na bruslích, lyžích a všelijakých dalších dopravních prostředcích – hop, a máme tu snowkiting.

Za nebývalým rozvojem snowkitingu stojí kitesurfing. Vodních ploch vhodných pro kitesurfing není všude dostatek a naopak snowkiting je možné provozovat všude, kde je pár centimetrů sněhu a kde fouká alespoň trochu stabilní vítr. A tak pomalu přestává být snowkiting zábavou pár šílenců a stává se normálním sportem. Je samozřejmou volbou pro všechny kitesurfery, kterým jejich laguny a rybníčky přes zimu zamrzají, je ovšem také cestou pro mnoho lidí, kteří chtějí zkusit něco nového. A většinu lidí draci opravdu chytnou.

Snowkiting je rychlost, volnost, radikální skoky -vše, co chcete. Žádné lanovky a přecpané sjezdovky. Jenom vy, sněžná pláň a vítr ve vlasech. Prostě idylka. Můžete jezdit na jednom místě a vychutnávat si obraty a obrovské skoky. Můžete si najít svůj přírodní snowpark se všemožnými návějemi a závějemi -nejvychytanější bangy, o jakých si snowboardisté nechávají zdát. Můžete si sbalit batoh a vydat se s kamarádem na několikakilometrový freeride v nádherném prašanu. To všechno je snowkiting…


SNOWKITING

Co potřebujete

Normální standardní vybavení běžného lyžaře nebo snowboardisty. Lyžaři pouze odloží hůlky a snowboardisté si nejspíš upraví úhly na vázání, aby mohli jezdit stejně dobře na obě nohy. Dále samozřejmě potřebujete draka. Tady už se ale musíte rozhodnout. Existují dvě základní koncepce: nafukovací (inflatable, tube kite) a komorový (foil) drak. Obě řešení mají svá plus a minus. Vývoj draků obou typů jde velmi rychle dopředu, nicméně současná situace ve snowkitingu mluví jednoznačně ve prospěch komorových draků. Detaily, jako šňůry, vahadla nebo ráhno, je potřeba doladit podle draka, kterého používáte. Také budete potřebovat trapéz. Dělají se speciální kite trapézy s vyšším těžištěm. Rozhodně byste neměli zapomenout na helmu, nikdy nevíte, kdy ji oceníte. Oblečení spíš lehčí, protože se asi zapotíte, ale rozhodně by nemělo profouknout, protože většinu času budete chtít strávit na větru. V dnešní době už není problém u nás sehnat vše potřebné, takže stačí jen zakoupit potřebné vybavení a vyrazit. Kontakty na jednotlivé firmy, které se u nás zabývají dovozem nebo výrobou vybavení pro snowkiting, najdete na internetu.

Snowkiting je rychlost, volnost -vše, co chcete. Žádné lanovky a přecpané sjezdovky. Jenom vy, sněžná pláň a vítr ve vlasech. Prostě idylka.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články