Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Saná´ město žvýkajících mužů

098-000.jpg
Jaromír Marek, Pátek, 27. února 2009
Na první pohled je jasné, že žvýkají všichni. Všude a pořád. Muže s vyboulenou tváří nacpanou rozžvýkanými listy potkáte na ulici, na bazaru i v úřadě.

Khat vstupuje i do politiky. Komunistická vláda na jihu země chtěla žvýkání vymýtit. Zákaz ale vyvolal masové protesty a politici museli ustoupit, na konzumaci drogy vyčlenili dva dny v týdnu. Komunisté i jejich omezení padli. Spotřeba khatu roste, což přináší řadu negativních důsledků. Zelená droga doslova ochromuje chod země. Když se začne žvýkat, vše ostatní jde stranou. „V sousední Saúdské Arábii je khat zakázaný. Tady ruinuje celé rodiny. Muži za něj utratí až polovinu rodinného rozpočtu. Když vidí souseda, že sedí a žvýká, nemohou odolat,“ říká Salem.

Khat je prostě pro Jemence vším a ani bych se nedivil, kdyby stál i za podobou starobylého Saná´. Domy se tyčí do výšky pěti i více pater. Z rovných střech ještě vyrážejí úzké věže a cimbuří. Každé okno je jiné, některé zdobí dřevěná okenice, jiné bílé štuky připomínající cukrovou polevou. Město vypadá jako sen šíleného perníkáře nebo stavitele holdujícího opojnému zelenému listí.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články