Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Šampioni pro Afriku

08-1.jpg
Lenka Klicperová, Úterý, 15. června 2010
Díky fotbalu se svět trochu podívá do Afriky. A ať už si o téhle podivné hře myslím cokoliv, je to dobře. Fotbal je jazyk, kterému rozumějí všichni, nejen v Africe. V Čechách vznikl zajímavý projekt, který má upozornit na problémy země, která právě hostí šampionát v kopané. Jmenuje se Šampioni pro Afriku.

O co jde? Seznámit děti ve školách s realitou černého kontinentu pomocí počítačové hry. „Na hráčích záleží, jak si jejich hrdina povede, jestli dokáže v srdci Jižní Afriky, daleko za fotbalovými stadiony, přežít. Velkou roli v této hře tedy hraje diskuse uvnitř týmu. Jen těm, kteří se rychle a správně rozhodnou, se podaří provést svého hrdinu přes všechny nástrahy. Na konci ukáže hra konkrétní možnosti spoluvytváření našeho globalizovaného světa,“ říká Iva Pešatová o projektu.

V další fázi se týmy soutěžících zúčastní celorepublikové soutěže o nejlepší rozvojový projekt. „Cílem je motivovat žáky a studenty, aby se zamysleli nad možnostmi pomoci a sami vytvořili návrh jak pomoci,“ dodává Pešatová. Plánuje se i příjezd mladých Jihoafričanů do ČR, nebudou chybět workshopy či ochutnávky národních jídel.

Veronika Polívková, manažerka projektu Šampioni pro Afriku, dodává: „Problémů, na které chceme upozornit, je nemálo. Konkrétně v Jihoafrické republice je 5,5 milionu lidí infikováno virem HIV. V důsledku velké chudoby a nezaměstnanosti se zde vzmáhají početné násilnické gangy. Mnoho dětí se kvůli násilí a zneužívání rozhodne raději žít na ulici. Jen v Kapském Městě jich je kolem 2000.“ Jihoafrická republika má na svém kontě několik neslavných primátů.

Jedním z nich je rostoucí počet znásilnění, dalším pouliční kriminalita. Rasismus, který zemi takovou dobu sužoval, bují dál, jen v trochu pozměněné formě. Jenom fotbal to určitě nezmění. Ale proč by se o to nemohl alespoň pokusit? Lepší než proklínat temnotu je zapálit jednu svíčku. Tak ať to mistrovství všichni přežijeme ve zdraví.

www.join-the-game.org/cz

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články