Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Samangan: Buddhistická stúpa, která přežila Tálibán

130-000.jpg
Jaromír Marek, Čtvrtek, 11. prosince 2008
Z dálky to vypadá, jako startovací rampa pro mimozemšťany. Vrcholek hory je podivně opracovaný a ze středu hladké obliny ční velký kamenný kvádr.

Opracovaný vrcholek skály nad severoafghánským městem Samangan je totiž buddhistická stúpa, pozoruhodně vtesaná do skalního masivu. Kamenná budova na jejím vrcholu, mylně označovaná jako Rostamův trůn, je „hamika“, místo, kde býval během obřadů umístěn ceremoniální deštník. „Stačí projít tunelem vytesaným ve skalním masivu a jsme uvnitř hory,“ říká můj průvodce a vede mě chodbou. Ocitám se u úpatí stúpy, která se teď tyčí do osmimetrové výšky. Po krkolomném chodníčku je i dnes možné ji obejít. Samozřejmě, po směru hodinových ručiček.

V Afghánistánu si s buddhismem spojujeme hlavně Bámjánské údolí, kde stály obří sochy Buddhy, zničené v roce 2001 tálibánskými šílenci. Buddhistické památky v Samanganu jsou přitom ještě nejméně o sto let starší. Tady bylo hlavní středisko buddhistické kultury Kušánů už ve 4. století. V kopcích nad pozdější křižovatkou karavanních cest proto dnes najdeme nejen ruiny samotné stúpy, ale i jedinečný klášter vytesaný rovněž do skalního masivu. Zvenku pět nevelkých jeskynních vstupů, uvnitř obdivuhodné prostory: dvanáct metrů vysoký dóm se stěnami zdobenými reliéfy lotosových květů i dvě dlouhé galerie s celami pro buddhistické mnichy. Obdivuhodné pozůstatky dávno zaniklé kultury. Nacházet se kdekoli jinde, byla by památka plná turistů. Tady několik hodin jízdy z Kábulu ale zeje prázdnotou a když vchod do podzemního kláštera před časem téměř zavalily balvany, které se odlomily z převisu, neměl je kdo odstranit. Buddhismus zmizel, turisté ještě nepřijeli, a tak místo zůstává dál k dispozici legendám. Každoročně sem proto dál míří zástupy muslimských poutníků toužících spatřit Rostamův trůn.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články