Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Salvador: nová image - nová budoucnost

114-001.jpg
Pavel Novák, Pondělí, 3. března 2008
Nejmenší ze zemí Střední Ameriky, Salvador, si většina Evropanů pamatuje ze zpravodajství v 80. a 90. letech, kdy tam zuřila občanská válka.

Dnes, šestnáct let po ní, se země na pobřeží Pacifiku snaží vymanit z historického dědictví a stát se dalším z turistických rájů planety. Letos sem chartery z Prahy přivezou i tři a půl tisíce turistů.

Salvador nabízí klasické taháky pro ty, kteří touží po sluncem zalitých plážích, teplém moři a pohodlí.

Nevýhodou pacifického pobřeží Salvadoru je velký rozdíl mezi výškou hladiny při přílivu a odlivu. Moře zkrátka může od slunečníků a lehátek na pláži „utéct“ desítky metrů. Stále ale zůstává mělké a teplé, a kdo miluje skákání do vln, ten si přijde na své.

Pavel Novák

Salvador může kromě moře a třicetistupňového tepla v hlavní turistické sezoně od listopadu do dubna poskytnout i řadu zážitků pro obdivovatele přírody. Nejsem potápěč, a tak nemohu z vlastní zkušenosti doporučit určitě neobyčejné potápění u mořských útesů nebo v zatopených kráterech sopek. Samotná sopečná scenerie je ale úchvatná. Kousek od pobřeží se zvedá pás vulkánů. Přes dvacet z nich se stále považuje za aktivní. Hora Verde nedaleko města Sonsonate se pne do výšky přes 2000 metrů. Jak název napovídá, je tato sopka už porostlá zeleným pralesem. Je tam ptačí rezervace. Z ní je ale nádherný výhled na temný kužel sopky Izalco (1910 m). Z jejího kráteru stále stoupají obláčky – sice ne sopečných plynů, jen páry, ale i tak je vulkán neustále pod kontrolou seizmologů. Dnes pořádají cestovní kanceláře výstupy na vrchol této sopky. V době své největší slávy, která trvala skoro dvě století, až do roku 1957, byla ale natolik produktivní v chrlení popela, dýmu a lávy, že byla vidět daleko z moře a přezdívalo se jí „maják Pacifiku“. Jiná sopka pomohla Salvadoru k věhlasu ve světě archeologie.

Nedaleko hlavního města je mayská vesnice, již kolem roku 650 n. l. nevelký vulkán Loma Caldera zasypal sopečným prachem. Sopka její obyvatele včas varovala otřesy půdy, a ti stačili utéct. Po nich tu ale zůstalo vše, co nestihli vzít s sebou. Lokalita Joya de Cerén dnes patří na seznam památek UNESCO.

Jsou tu zachovaná mayská obydlí, příbytek šamana a také lázeň zvaná Temazcali.

V Salvadoru je mnoho věcí méně okázalých než v sousední Guatemale nebo Hondurasu. Jsou tu ale místa, která dobře vypovídají o jeho mayské i španělské koloniální minulosti. A jsou tu také milí Salvadořané, kteří se, ještě ne zcela zvyklí na turisty, nesnaží vnutit vám své výrobky nebo výpěstky. My Evropané sem sice zcela nezapadáme, ale dosud pro Salvadořany nejsme zlatým dolem, který je třeba vytěžit, než jim zase ujede daleko za moře. A to je na téhle malé zemičce sympatické. Zatím.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články