Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rusko země svatá i prokletá

Ivo Dokoupil, Pondělí, 2. června 2008
Tato ohromná země je natolik rozmanitá, že v ní najdeme snad všechny možné protiklady: zeměpisné, sociální, kulturní i historické. Jako most spojuje Asii s Evropou - dva rozdílné světy, které sice leží vedle sebe, ale jeden druhého nemůže pochopit.

Prostory plné divokých duchů a sil, jež v civilizované Evropě mezi asfaltem a betonem už nemají místo. Pohanské síly jsou v Rusku pořád všudypřítomné, najdete je u posvátných pramenů, v příbytcích léčitelů, šamanů či náboženských sekt.

Jsou zdrojem síly i utrpení. Síla ruského ducha navzdory primitivním podmínkám a úkladům přírody vytvořila ohromné dílo, ze kterého se tají dech.

Toulky Ruskem jsou jako plavba po vysokých vlnách: pohybujete se mezi nadšením a zoufalstvím, mezi duchovním osvícením při návštěvě kláštera a šokem z bídy a zoufalství alkoholiků žijících u klášterních hradeb. Cokoli si o Rusku dnes napíšete do svého deníku, už zítra neplatí. Pokud jej chcete aspoň trošku pochopit, musíte si jej zamilovat a s otevřeným srdcem se toulat ruskou tajgou od vesnice k vesnici. Je to ale trochu nebezpečné – můžete se nakazit ruským bohohledačstvím a ruskou vášní k životu. Pak přestanete dělat věci jenom jako a jenom napůl, jak jsme u nás zvyklí.

Z mnoha tisíců příběhů, které o Rusku lze napsat, vybíráme několik střípků: pravoslavné kláštery, sibiřské šamany, historii malé války v ruském impériu, stopy gulagu i víry na Soloveckých ostrovech, kolonizaci pustin. Snad vám umožní nahlédnout do země prokleté i zbožňované.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články