Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rozhovor s nejbohatším mužem planety

10-1.jpg
Lenka Klicperová, Středa, 9. března 2011
„Svou první velkou cestu jsem podnikl do Číny, první cestu k indiánům jsem absolvoval, když mi bylo 26 let. Postupně jsem se dopracoval ke 151 zemím a ještě nemám dost,“ říká doktor Stingl v rozhovoru pro LaZ. Jak sám zdůraznil, má pro nás slabost a jen tak někomu už by teď rozhovor neposkytnul. Přečtete-li si ho, zjistíte, že se točí hodně kolem kanibalismu. Aby ne - nejde se na to nezeptat člověka, který se na Novou Guineu dostal poprvé před padesáti lety, kdy tento zvyk byl sice již na ústupu, ale pořád se ještě praktikoval.

Není to ale bohužel tak, že by ze světa vymizel. Ačkoliv na jedné straně světa se od něj ustoupilo, na druhém konci světa, v srdci Afriky, poměrně bují. Setkala jsem se s tím na vlastní kůži (tedy skoro) na východě Konga. Mrazí mě ještě teď, když si vzpomenu na příběh ženy jménem Siska, kterou bandité nutili jíst maso jejího bratra, kterého jí před očima umučili…

Ale poslechněte si ještě, co se nevešlo do rozhovoru na straně 76: „V tehdy nejméně probádané části Oceánie, Mikronésii, se mým cílem stal ostrov Yap. Na cestu k němu jsem si najal člun, o jehož majiteli jsem však nevěděl, že k onomu ostrovu jezdí chytat pro tamní obyvatele posvátné želvy. Když jsem se po cestě vydal do vesnice, vyřítili se na mě s děsivým křikem nazí domorodci. Stačil jsem unikout, avšak ztratil jsem oba fotoaparáty. Nechápal jsem, co jsem udělal špatně, došlo ale k porušení tabu a už jsem se k nim nemohl vrátit. Fotoaparátů jsem si vozil i pět. Stály mě vždy hodně finančních prostředků.“ Přes spousty materiálních ztrát a přes to, že téměř všechny peníze vydělané prodejem knih utratil opět za cestování a poznávání, je pro mne Miloslav Stingl jedním z nejbohatších mužů planety. Bohatství má uložené bezpečně ve své hlavě. Kam se na něj hrabe Bill Gates i všichni ruští oligarchové!

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články