Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rodeo vrahů

48-49.jpg
Autor článku: Jana Ašenbrennerová, Pátek, 16. května 2014
Autor fotografií: Jana Ašenbrennerová
Jak se baví muži odsouzení na doživotí za nejtěžší zločiny? Nemají už mnoho co ztratit a riziko ohrožení života berou jinak než ostatní smrtelníci. Při divoké zábavě mezi zdmi nápravného zařízení se naopak cítí na chvíli svobodní.

Věznice ve státě Louisiana zvaná Angola je největší nápravné zařízení s nejvyšším stupněm zabezpečení ve Spojených státech. Zdejší trestanci jsou zde ve většině případů na doživotí. Sérioví vrazi, vrahové z vilnosti, pachatelé bankovních loupeží s následkem vraždy či sexuálních deliktů spojených se zabitím spáchaných na dětech či mladistvých – to jsou obyvatelé Angoly. Správce věznice Burl Cain jim přesto poskytuje několik způsobů, jak se bavit a na okamžik se odreagovat.

Divácky nejoblíbenější disciplínou je tzv. Poker. Čtyři vězňové si sednou v aréně ke stolu a položí ruce na desku. Pak je do arény vpuštěn býk, jenž na stůl ihned zaútočí. Který z vězňů nejdéle vydrží na židli minutu, vyhrává.
Rodeo vrahů

Jednou z možností, kterou vězni mají, je vězeňské rodeo, kterého se mohou účastnit a soutěžit v něm o peníze. Koná se dvakrát do roka a je přístupné veřejnosti. Událost je oblíbená a má hojnou návštěvnost. Vězni soutěží v několika disciplínách a hrách: například výdrž na býkovi, jízda na hřebcích nebo divokých koních.

Rodeo vrahů
Vězni se po aréně v době rodea pohybují celkem volně, ale většina má na sobě pruhované oblečení, a je tedy snadné je identifikovat.

Nejoblíbenější diváckou disciplínou je Poker. Čtyři vězni si sednou kolem stolu a položí na něj ruce. Pak je do arény vpuštěn býk, který v plné rychlosti zaútočí na stůl a často ho vyhodí do vzduchu. Který z vězňů zůstane sedět na svém místě po dobu jedné minuty, vyhrává peníze.

Vězni se po aréně v době rodea pohybují celkem volně, ale většina má na sobě pruhované oblečení, a je tedy snadné je identifikovat.
V přípravně býků a koní, kam jsem se dostala díky velkorysosti mého asistenta.

Většina vězňů má s rodeem velmi malé nebo žádné zkušenosti, a tak není neobvyklé, že se při akci často i vážně zraní. „Nemám co ztratit,“ odpovídají bohorovně na otázky ohledně bezpečnosti. Rizika se tedy nebojí a rodeo je pro ně naopak okamžik, kdy se dobře baví a vydělají si. „Tenhle jeden den můžu být zas obyčejný člověk,“ říkají.

Diváci vězeňské rodeo milují a sjíždějí se na ně zdaleka.

Diváci vězeňské rodeo milují a sjíždějí se na ně zdaleka. Jejich nadšení pro tuto akci sdílejí i vězni. Správce věznice Burl Cain říká: „Někdo s naším rodeem nesouhlasí, ale já si myslím, že je to způsob, jak ukázat daňovým poplatníkům, jak je naloženo s jejich penězi. Že vězení funguje a vězni se správně chovají.“


OČIMA AUTORKY

Jana Ašenbrennerová, fotografka

Když jsem se chystala fotit vězeňské rodeo ve věznici Angola ve státě Louisiana, neměla jsem představu, jak bude taková reportáž v místě s jedním z nejvyšších zabezpečení ve Spojených státech probíhat. Získala jsem povolení a byla si vědoma striktních pravidel, která se v prostorách musela nekompromisně dodržovat. Dostala jsem i asistenta.

Když jsem se při práci přiblížila do zakázaných míst, asistent focení přerušil. Provedl mě zákulisím, kde byla přípravna býků a koní, i arénou. Také mi ukázal takzvané trhy, kde vězni mají stánky, kde prodávají vlastnoruční výrobky.

Díky vstřícnosti mého asistenta se mi podařilo proniknout do převlékárny vězňů a krátce s nimi promluvit. Zaujalo mě, s jakou pečlivostí se tito muži chystali: čistili si boty, upravovali košile, rovnali klobouky. Bylo zřejmé, že tento den je pro ně velmi výjimečnou událostí. Nesměla jsem se jich ptát na jejich zločiny, ale někteří se o svých proviněních sami rozpovídali. Jejich otevřenost a mnohdy i smysl pro humor mě překvapily.

Jana Ašenbrennerová, fotografka
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články