Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Řekni, kde ty fotky jsou

012-000.jpg
Milan Vodička, Čtvrtek, 4. prosince 2008
Podívejte se na ten snímek, jak je malebný, jak barmští mniši vypadají zajímavě a jak teplé, příjemné barvy mají jejich oděvy. Asi budete překvapeni, jakou to hraje roli.

Viděli jsme je nedávno všude v televizi a na titulních stranách novin. Svět prožíval pětiminutové vzrušení. Týkalo se Myanmy (Barmy). Mniši vyšli do ulic a vojenská junta po nich střílela.

Náhle z toho byla největší událost. Všichni se předháněli v ujišťování, že Myanmu nenechají na holičkách. Bylo to docela pokrytecké. Než Myanma zažila svých pár minut mediální pozornosti, neštěkl po ní takřka ani pes.

Kromě toho, cynik by řekl, že Myanma se dostala na titulní stránky jen kvůli tomu, že revoltu vedli mniši. Podívejte, jak jsou fotogeničtí. Ty barvy, ten exotický celek! Copak takový snímek můžete nedat na titulní stránky? Byl by to hřích.

Kdoví, co by bylo, kdyby do ulic nevyšli mniši, ale obyčejní lidé v oblečení stejně šedém, jaká je jejich země. Pořád byla taková, ale drtivé většině světa, která se najednou tak procítěně zhrozila, to bylo jedno.

Byl to hotový ohňostroj solidarity, jako by se v Myanmě něco zlomilo právě teď. Jenže tahle země je, obrazně řečeno, stejně šedá už desítky let.

Když se podíváte na internet, zjistíte, že třeba v České republice za poslední dva roky zrovna moc větších článků o tom, co se děje v Myanmě, nevyšlo. Ale podobně je tomu jinde: Myanma vždycky patřila do béčkové či spíš céčkové kategorie problémů, které rozpalují svět.

Snímky mnichů a pušek ovládly na pár dní svět a najednou bylo všechno jinak. Agentura Reuters popisovala, jak jedné londýnské skupině aktivistů zavolal sám britský premiér Gordon Brown, aby jí nabídl pomoc. Hezké gesto ale mělo kaňku: úřad britského premiéra se víc než rok (tedy za Browna i Blaira) neobtěžoval odpovědět na jediný z dopisů a faxů, které mu aktivisté posílali.

Problém je v tom, že Myanma je příliš dlouhodobý problém, takže svět si stačil zvyknout. Kromě toho je předzahrádkou Číny: pokud se Peking nerozhodne, že dá tamnímu režimu stejný polibek smrti, jaký dal Erichu Honeckerovi v roce 1989 Michail Gorbačov, nestane se nic.

Ani sankce nic nevyřeší, protože nepotrestají režim, ale Barmánce.

Užívejte si dozvuků exploze zájmu o Myanmu, protože za chvíli opadne. Existuje však naděje, že by se to mohlo zvrátit. Sylvester Stallone bude točit nový film. Jako zestárlý John Rambo se postaví tentokrát barmské armádě. Tedy vládnoucí juntě.

Je sice absurdní, že míra zájmu o život Barmánců pod podrážkou diktatury závisí na tom, zda jedna stárnoucí hvězda natočí nový film, ale svět už je dneska asi takový.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články