Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rarity ze sběrných dvorů

15-1.jpg
red, Čtvrtek, 11. března 2010
Netradiční interaktivní výstava s názvem Muzeum spotřebičů je k vidění v prostorách Letiště Praha. Muzeum mapuje bouřlivý vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století do současnosti a představuje více než stovku exponátů historických spotřebičů. Tvoří ho devět panelů zaměřených na gramofony, magnetofony, rádia, přenosné přehrávače, telefony, televize a počítače.

Pohled na věci, které nás relativně nedávno provázely každodenním životem, ukazuje, jak rychlý je technický pokrok. Výstava zároveň propaguje třídění již nefunkčních elektrozařízení, jejím ústředním bodem je část týkající se recyklace vysloužilých spotřebičů. Výstavě vévodí socha tzv. Šrotozemšťana, která byla postavena z elektroodpadu na pražském Andělu.

Návštěvníci si tu mohou některé spotřebiče sami vyzkoušet. Například si poslechnout archivní nahrávky z prvorepublikových rádií, zhlédnout televizní relace z druhé poloviny 20. století nebo si zahrát jedny z prvních počítačových her, zavolat si z polního telefonu či si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se dříve točily zprávy v televizním studiu.

Mezi nejzajímavější exponáty patří např. předchůdce dnešních solárií – horské sluníčko nebo kinopromítačka s pohonem na elektromotorek z roku 1900, kdy ještě Česká republika nebyla elektrifikována. Vůbec nejstarší exponát celého muzea je vystaven mezi magnetofony, tzv. Edisonův fonograf, který zaznamenával zvuk lidského hlasu na fonografický váleček a byl předchůdcem pozdější klasické desky.

Asi největší počet exponátů nabízí sekce komunikací, která vám dá nahlédnout do světa telefonů od nástěnných přístrojů přes stolní až po současné mobilní. Výstavu najdete v odletové hale Terminálu 2 Letiště Praha. Je volně přístupná a bude k vidění do 5. dubna 2010. Další informace najdete na www.muzeumspotrebicu.cz.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články