Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Raphael Slawinski a Ian Welsted: „Raději lavinu než samopal“

72dobrodruh.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Středa, 25. března 2015
Autor fotografií: archiv redakce
V noci 22. června 2013 se k základnímu táboru pod Nangáparvat blížilo šestnáct mužů. Nebyli to horolezci. Místo lan a cepínů nesli samopaly. V té době už dvojice kanadských horolezců pár dnů křižovala Islámábád. Měli v plánu rozhlédnout se z vrcholu K6, ale kromě starostí s počasím a lezeckou technikou je čekalo ještě jiné obtížné rozhodování.

Natřásali se zrovna na Karakoram Highway ještě s americkým lezcem Jessem Hueyem, když jim řidič zvěstoval šokující novinu. Poté, co těch šestnáct chlápků dorazilo do základního tábora, vytáhli ze stanů deset zahraničních horolezců, včetně Slováků Petera Šperky a Antona Dobeše, plus pákistánského kuchaře, svázali je k sobě a za výkřiků „Alláh akbar“ je postříleli.

Rozhodování před výstupem

Po téhle zprávě to řidič otočil zpátky do hlavního města a Slawinského a Welsteda čekaly hodiny úvah. Jesse Huey se na naléhání rodiny vrátil domů, nicméně kanadská dvojice se navzdory obavám z islamistů vydala k horám znovu – tentokrát letěli do Skardu, aby se vyhnuli silnicím, a okamžitě zamířili k sedmitisícovce K6 v relativně bezpečné oblasti Čarakusa. Přijeli k prázdným noclehárnám a pustým stezkám. „Bylo to jako mít své vlastní soukromé Chamonix,“ podotkl k tomu Welsted. „Turismus tam prostě zkolaboval.“

Nicméně navzdory všudypřítomnému ochromujícímu strachu z dalšího útoku pákistánských tálibánců se pustili do výstupu a okolnosti je nakonec donutily objevit novou cestu k vrcholu. Týden po brutální popravě horolezců odpočívali na nejvyšším bodě K6, mluvili o masakru a na Nangáparvat měli výhled jako z pohlednice.

Byl to obtížný výstup, ale mukami toho nejtěžšího rozhodování prošli daleko od K6. „Myslím, že pro nás je mnohem přijatelnější nechat se zabít lavinou než AK-47,“ shrnul pákistánská rizika profesor fyziky a astronomie Slawinski. Poslední rok je v Himálaji vcelku klid, ale rok 2013 zahájil éru, kdy horolezce začaly vedle hor umlčovat i zbraně.


Raphael Slawinski a Ian Welsted: „Raději lavinu než samopal“

ZÁKLADNÍ TÁBOR SMRTI

  • Islamisté útočili v odvetě na akce amerických bezpilotních letounů nad pákistánským územím.
  • Hlavním cílem jejich akce byl únos čínsko-amerického horolezce Chena Honglua a jeho výměna za tálibánského velitele zajatého v Afghánistánu. Chen ale na jednoho z útočníků zaútočil technikami bojového umění, ten zpanikařil a Chena zastřelil.
  • Masakr přežili Pákistánec, jehož útočníci ušetřili, Litevec, který se náhodou nacházel mimo tábor, a horolezec z Číny, jemuž se podařilo uprchnout a zavolat policii.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články