Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ra II a Monoxylon

008_Image_0003.jpg
Lenka Klicperová, Úterý, 16. Srpen 2011
Pamatuji si, že jako dítě jsem milovala dvě svoje trička – poklady, které se ke mně v socialistickém Československu dostaly bůhvíjak. Tričko se Sandokanem a tričko s vorem Thora Heyerdahla nazvaným Ra II. V našem tématu na něj vzpomíná Bolivijec Juan Limachi, který mu pomáhal Ra II stavět.

Heyerdahl je fenomén, ale je třeba říci, že i my, suchozemci ze středu Evropy, se můžeme pochlubit podobnými experimenty. Jde o expedice Monoxylon a Monoxylon II, zorganizované v letech 1995 a 1998 archeologem Radomírem Tichým z hradecké univerzity.

Experimentální plavby absolvoval se svou posádkou na dlabaných člunech, replikách neolitických nálezů. Plavby měly ověřit (a také ověřily) možnost šíření znalosti zemědělství přes moře pomocí pravěké mořeplavby. V srpnu to bude třináct let, co jsme my všichni, kteří jsme tvořili expedici Monoxylon II, vypluli na moře, abychom z Liparských ostrovů pomocí síly svých paží monoxyl přesunuli až na lisabonské Expo 1998.

Jean Courtin, ředitel francouzského národního centra pro vědecký výzkum, v knize Radka Tichého Monoxylon II vyzdvihuje význam českých plaveb: „Díky nesmírnému významu pro poznání pravěké mořeplavby zaujímají expedice Monoxylon místo mezi velkými námořními událostmi, jakými byla akce Érica de Bisschopa nebo legendární plavba člunu Kon-Tiki, kterou uskutečnil norský archeolog Thor Heyerdahl před téměř půl stoletím.“ Náš český experimentální člun se tedy jmenuje monoxyl. Jsem ráda, že jsem ho tehdy mohla vlastníma rukama opracovávat, že jsem v něm mohla sedět a hodiny a dny pádlovat a pádlovat. Třeba někdy bude zase někdo nosit tričko s obrázkem monoxylu a snít o dalších výpravách jako kdysi já…

Pěkné léto přeje

Lenka Klicperová, šéfredaktorka Lidé a Země

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články