Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Půvaby sopečných ostrovů

00sopecneostrovy.jpg
Autor článku: Markéta a Michael Foktovi, Čtvrtek, 20. října 2016
Autor fotografií: Markéta a Michael Foktovi
Madeira i její menší sourozenec Porto Santo tvoří pestrou skládačku zajímavostí, které nestihnete všechny prozkoumat ani za dva týdny.

.

Přírodní bazény

Nač mít umělý bazén, když vám příroda na Madeiře přichystala luxusní koupaliště, která denně za přílivu doplňuje čerstvá mořská voda? V Porto Moniz ztuhla láva, jež dotekla až k moři, do podoby nádherných lávových jezírek. Některá jsou přístupná volně, jiná v rámci zrekonstruovaného areálu za poplatek. Lávové bariéry tu fungují jako přirozené vlnolamy.

Pod hladinu suchou nohou

Forte de São João Baptista

Interiér malebné přístavní pevnosti Forte de Sao Joao Baptista (čti forty dy sáun žuáun batyšta) ve vesnici Porto Moniz na severozápadě Madeiry zabírá třináct akvárií, kde se vám představí obyvatelé zdejší části Atlantiku. Centrální obří nádrži vládnou žraloci, rejnoci a draví kanici, zatímco menší akvária oživují murény, poustevníčci či hejna drobných ryb.

Vesnice pro trpaslíky

vesnice Santana

Cestou po severním pobřeží Madeiry nesmíte minout vesnici Santana. Zdejší tradiční domky s doškovými střechami patří k největším atrakcím ostrova. Dříve sloužily místním zemědělcům a v některých z nich dodnes bydlí lidé, kteří zvědavcům rádi nabídnou sklenku místní pálenky. Domky v centru vesnice jsou nově omítnuté a tvoří ukázku zdejší architektury. V některých si můžete koupit ručně vyráběné suvenýry.

Galerie pod širým nebem

Rua de Santa Maria

Pěší ulice Rua de Santa Maria patří mezi ty nejstarší ve Funchalu, což však nezabránilo místním malířům vyzdobit okna a dveře jejích domů svými výtvory. Některé jsou tak odvážné, že by se nad nimi Panna Maria asi začervenala, jiné zobrazují výjevy z tradičního života Madeiry. Večer se v ulici otevírá řada restaurací se zahrádkami. 6

Pláž jako na dlani

vyhlídka Portela

Až pojedete na ostrově Porto Santo směrem na jih, zastavte se na vyhlídce Portela. Rozprostře se vám výhled na celý ostrov i jeho devítikilometrovou pláž. Společnost vám budou dělat tři z původních šestatřiceti větrných mlýnů, jež na ostrově kdysi fungovaly.

Do světa velryb

muzeum velryb v městečku Caniçal

Skalní srázy spadají v okolí Madeiry prudce do mořských hlubin, což k ostrovu lákalo velké kytovce. Ještě před nějakými padesáti lety na jejich lov vyráželi velrybáři ve štíhlých člunech. Dnes je velrybářství naštěstí jen vzpomínkou, kterou připomíná muzeum velryb v městečku Caniçal (čti kanysal) na východě Madeiry. Právě zde stála továrna na zpracování velryb. Na saních bez sněhu Na Madeiře jsou díky sopečným údolím někdy silnice tak prudké, že po nich sjíždějí i dřevěná prkna. Na vrcholu Monte nad hlavním městem Funchalem toho místní využili s mistrnou vynalézavostí. Připevnili dřevěné ližiny k proutěným košům a vyrobili tak svérázné saně. Dříve vozily aristokraty do města, dnes sviští padesátikilome­trovou rychlostí ze srázu s nákladem turistů.

Na saních bez sněhu

Na saních bez sněhu

Na Madeiře jsou díky sopečným údolím někdy silnice tak prudké, že po nich sjíždějí i dřevěná prkna. Na vrcholu Monte nad hlavním městem Funchalem toho místní využili s mistrnou vynalézavostí. Připevnili dřevěné ližiny k proutěným košům a vyrobili tak svérázné saně. Dříve vozily aristokraty do města, dnes sviští padesátikilome­trovou rychlostí ze srázu s nákladem turistů.

Svatostánky Svatého přístavu

kostel Nossa Senhora da Graça

Cestou na vyhlídku Portela si prohlédněte bíle omítnutý kostel Nossa Senhora da Graça, jenž trůní majestátně v kopci nad vesnicí Vila Baleira a odkud se rozprostírá hezký výhled. Přímo v centru vesnice zabírá celou jednu stranu hlavního trojúhelníkového náměstí Largo do Pelourinho hlavní kostel Nossa Senhora da Piedade stojící na místě nejstaršího svatostánku z roku 1420.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články