Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Půjčuj peníze, posílíš mír

010-000.jpg
Milan Vodička, Úterý, 31. října 2006
Je z toho už rituál: Nobelova komise každý rok vybere nového nositele ceny za mír a pak se schoulí do klubíčka, protože do ní ze všech stran kopou, že vybrala úplně špatně. Tentokrát si ale nikdo nekopl, byť nevybrala nikoho, koho byste znali. Není to žádný Bono nebo Bob Geldof.

Je to člověk s nudným, z hlediska ušlechtilosti ceny míru až podezřelým povoláním. Je to totiž člověk, který půjčuje ostatním lidem peníze.

Vypadá zvláštně, že někdo takový může dostat Nobelovu cenu míru. Tento muž nebyl dokonce ani teroristou, který se obrátil k dobru, aby za to mohl dostat cenu. Nebyl ani ministrem zahraničí supervelmoci, který přifoukával do ohně jedné asijské války, aby pak slavně dojednal její konec. Neorganizoval megakoncerty, na nichž se vydělalo velké množství peněz, z nichž na místo určení do Afriky a Asie dorazil jen zlomek. Muhammad Yunus z Bangladéše dostal Nobelovu cenu a miliony k tomu za to, že vlastně půjčuje jen pár korun.

A je to fantastický nápad. Pochopil jsem to před pár měsíci přímo na místě. Bangladéš je hrozná země. Indie je proti ní bohatá. Na ulici se žije i umírá. Jeden muž mi tam nabízel čaj. Dělal ho přímo na ulici. Chtěl za něj třicet haléřů. Tak malou sumu už u nás ani nemáme. Pro něj to byly velké peníze. Aby svůj byznys rozjel, musel si půjčit. V přepočtu to bylo snad pět set korun. Směšné peníze. Ale on by se bez nich asi nikdy neodlepil z prachu ulice. Postavil se na vlastní nohy. Nebyl závislý na tom, zda ho někdo nechá odnést banány či zaházet jámu.

Neptal jsem se, jestli dostal peníze právě od Muhammada Yunuse, protože jsem ho ani neznal. Stydím se za to. Tenhle člověk osvobozuje lidi od roku 1974. Tehdy se bavil se ženou, která dělala krásné bambusové židle, ale vydělala na nich jen tolik, aby nezemřela hlady. Yunusovi to bylo divné. Pak zjistil důvod: lichvář ji měl v hrsti, půjčoval jí na materiál s takovým úrokem, že vlastně nemohla nic vydělat. Měl to dobře spočítané. Ta žena na něj pracovala jen za stravu.

Yunus jí půjčil peníze z vlastní kapsy a bez úroku. Tím ji osvobodil. Od té doby půjčil více než šesti milionům lidí.

Je to tak prosté. Geniální nápady nejsou nikdy komplikované. Tento zlepšil život spousty lidí. Nobelova komise zase jednou rozhodla dobře.

Je to skoro překvapení, protože její výběr je často kontroverzní a připomíná práci agitační komise. Loni byl rok 60. výročí Hirošimy, tak cenu vyhrála Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Působilo to křečovitě a formálně. Až bude Mezinárodní rok ryb, možná vyhraje pan Karas.

Jak se říká ve fotbale, Muhammad Yunus ale vyhrál zaslouženě a po dobrém výkonu.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články