Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Proč vlastně cestujeme? Cestování vás dělá lepším. Psychologie cestování

Stock103834648.jpg
Komerční sdělení, Pondělí, 2. května 2016
(Inzerce) Možná vás to u překotném balení kufrů, stresu při cestě na letiště, nepříjemném očkování či nervózní hádce s partnerem při hledání dokladů už taky napadlo: proč vlastně cestujeme? Není nakonec příjemnější strávit volný čas v klidu domova, relaxovat ve známém prostředí a z žádných nečekaných událostí si krevní tep nezvyšovat?

Není.

A psychologové podrobili lidský mozek mnoha výzkumům, aby magický efekt cestování dokázali černé na bílém.

Asi každého by napadlo, že cestování přináší nové zážitky a dobrodružství. Co ale nové zážitky přináší našemu vnitřnímu Já? Výzkumy prokázaly, že i historky o hororových trampotách a špatné dovolené zvyšují v kolektivu zájem a zvědavost ostatních a tím i zvyšují společenský status člověka. Zkrátka ať už zažijete při cestách ráj anebo peklo, přinášíte nové informace nejen sobě, ale i svému kolektivu. A informace je pro lidský mozek něco jako strava pro žaludek. Všední společenská otázka: “tak co nového?” má tedy v měřítku lidské evoluce obrovský význam. A ten, kdo na tuhle otřepanou otázku přinese zajímavé odpovědi je i náležitě oceňován, což zvedne sebevědomí i po nejhorší dovolené v životě.

Další z prokázaných efektů cestování je zrychlení reakcí a tím i zvýšení schopnosti řešit nečekané problémy. Možná nejste milovníky adrenalinových sportů a místo dobrodružství v džungli dáváte přednost dovolené na pláži a dobrému jídlu v okolních restauracích. Nevadí, tréning svému mozku dopřáváte i tímhle zdánlivým lenošením. Totiž i potřeba používat cizí jazyk při objednání jídla, nové exotické chutě nebo ztracení se v postranních uličkách hned za hotelem udržuje mozek v dokonalé pozornosti k novým podnětům a událostem. Neurony jsou stále ve střehu, aby si co nejrychleji zvykly v novém prostředí a všechny nezvyklosti vyřešili hladce a bezpečně. Možná se vaše mysl na exotickém tržišti soustředí jen na kabelku a její cenu. Ovšem vaše podvědomí a celý organismus pilně pracuje na dokonalém mapování prostředí, jako jsou nezvyklé pachy, zvuky, chutě, bakterie a všechny další novinky, které s sebou nové okolí přináší. Po takovém zážitkovém tréningu vaše reakce zesílí, stejně jako by vám zesílily svaly po návštěvách ve fitness centru.

Nové zážitky z cest ovšem nepřináší jenom nové kontakty, známé a přátele. Řešením nezvyklých situací vyplouvají na povrch i vlastnosti, které by člověk ani nevěřil, že má. Zoufalé situace probudí i v tichošlápkovi obratného diplomata, přesvědčivého herce nebo neohroženého vůdce, který z úskalí dokáže bezpečně vyvést i celou skupinu. A pokud stresová situace dala průchod i horším lidským vlastnostem jako je vztek nebo hysterie, plusové body se přičítají i zde. Lidský organismus si totiž dobře pamatuje, které reakce mu pomohly a které naopak uškodily. Pokud jste tedy při ztrátě kufrů místo manažerského řešení jen bezmocně brečeli či nadávali personálu, váš mozek si postupně utříbí, zda to bylo rozumné či situaci ještě zhoršilo. A příště vám podvědomě nabídne i jinou variantu, jak nejrychleji svízelnou situaci vyřešit, čímž se stáváte lepším partnerem sobě i ostatním.

Aby však zážitky z dovolené byly co nejlepší a adrenalin stoupal, jen pokud chceme, vyplatí se cestování nepodceňovat. Dobrým partnerem při řešení problémových situací není jen rozvážný přístup, ale i rozumné pojištění. To vás zachrání nejen ve špatných chvílích, ale dá vám i sebevědomí a pevný krok v každém dni. Jistota, že se můžete na někoho kdykoliv obrátit je totiž k nezaplacení. A protože cesty dovolených jsou nevyzpytatelné, vybírejte i takové pojištění, které vám chrání zdraví i cestovní pohodu. Mezi nejlepší a nejosvědčenější patří pojištění od Union pojišťovny, která krom úrazového pojištění na jakýkoliv sport nabízí i non stop asistenci, a to ve vašem mateřském jazyce. Zahraniční pojištění je natolik flexibilní, že se krom ciziny vztahuje i na území České republiky a na rozdíl od jiných pojišťoven nedělá rozdíly ve věku pojištěnce. Mnohým klientům dokázala zachránit dovolenou i svým profesionálním servisem, který myslí na všechny patálie jako pojištění zavazadel, odpovědnosti, předčasného návratu a nevyčerpaných služeb, zpoždění hromadného dopravního prostředku, zpoždění nástupu na zájezd, pojištění doprovodu a dokonce i nevydařené dovolené. Další informace o nabídkách a službách najdete přehledně na stránkách Union pojišťovny, kde si můžete cestovní pojištění sjednat rychle a bez front online.

Ať už cestujete kamkoliv, nezapomeňte krom dokladů i rozvahu a pozitivní přístup ke všem událostem. A proto nezapomeňte i na rozumné pojištění.

Tak šťastnou cestu!

Proč vlastně cestujeme?
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články