Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Prkno aneb z historie snowboardingu

146-000.jpg
Karel Kříž, Úterý, 31. října 2006
Snowboardisté jsou už dnes co do počtu jen v těsném závěsu za skupinou lyžařů. Doby, kdy byl snowboarding téměř ilegálním sportem a jen málo vlekařů nechalo ty cvoky s nohama svázanýma k jedné desce jezdit na vleku, jsou již dávno pryč. Snowboard už také není určen jen náctiletým a jízdu na něm zkouší po vzoru svých dětí i mnoho dávno odrostlých.

Začátky snowboardigu sahají pouze do 60. let minulého století a zemí původu jsou Spojené státy americké. První prkna vycházela z filozofie surfingu na vlnách. Prkna se označovala názvem snurfer a neměla vázání. Byla určena hlavně k jízdě – surfování v prašanu a k ovládání se používala kromě nohou šňůra, připevněná ke špici prkna. První gumové vázání vyrobil Jim Burton, dnes již legenda světového snowboardingu, a se svým prknem z laminované překližky začal vyhrávat první významné závody. Později byly do výroby prken převzaty technologie známé z výroby lyží, které znamenaly velký pokrok v jízdních vlastnostech snowboardů. Naopak odvážná konstrukce snowboardů, zejména jejich výrazné krojení, později pomohlo ke vzniku carvingové revoluce v lyžování.

Velký vliv na celosvětový rozvoj snowboardingu měl marketing výrobců prken a množství filmů s tematikou snowboardingu. Ve filmech bylo možné spatřit nejen ztřeštěné kousky na prknech, ale především ukázky životního stylu snowboardistů. Uvolněný styl, vprotikladu s pravidly příliš spoutaným alpským lyžováním, jízda mimo sjezdovky, skoky a různé triky prvních hvězd snowboardingu, nalákaly k tomuto náčiní velké množství mladých lidí. Přitažlivá byla samozřejmě i určitá ilegálnost a punkový přístup k životu. Tento přístup je dodnes cítit také z určité nechuti snowboardových závodníků nechat se svázat pravidly FIS (mezinárodní lyžařské asociace), pod jejíž hlavičkou se dostal snowboarding na olympijské hry. První účast na OH vNaganu 1998 dokonce největší hvězdy bojkotovaly. Dnes už je situace jiná a olympiády vSalt Lake City a zejména v Turínu už byly svátkem světového snowboardingu. Nicméně za organizací těch nejprestižnějších závodů na světové úrovni i nadále stojí WSF (World Snowboarding Federation). Tyto závody se týkají pouze tzv. freestylových disciplín. Pokud by vás zajímala historie tohoto mladého sportu, jedinečnou příležitost dnes skýtá film Extrémní svahy, který nedávno uvedla česká kina. O tom, jak se snowboarding vyvíjel, se dozvíte z úst opravdových legend a navíc uvidíte současné hvězdy v akci.


Druhy prken, výzbroj

Freestylové prkno: obecně kratší, širší, zvednutá špička i pata, opatřeno tzv. páskovým vázáním na měkké boty – softboots. Je vhodné pro různé skoky a triky a pro výuku začátečníků.

Alpinboard: tvrdé prkno je obecně užší, delší, tužší, vybaveno pevným hrazdičkovým vázáním na pevné boty – jako u lyžařských skeletů. Slouží k jízdě – carvingu, na upravených tratích a závodní jízdě v brankách.

Freeridové prkno: tak trochu kombinuje vlastnosti obou předchozích typů a slouží k jízdě ve volném terénu i ke carování. Freeriding je v současnosti asi nejvíce propagovaná a znovuzrozená disciplína. Také prkna pro freeriding se začínají více specializovat.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články