Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Praha - rozhleden ráj!

014-003.jpg
rg, Úterý, 12. ledna 2010
Praha je prý město stověžaté, ale rozhleden je už méně. Při zmínce o rozhlednách napadne každého ta Petřínská. Pochází sice z roku 1891, není však nejstarší.

Rozhledna v parku Na Cibulce je původně romantická zřícenina, součást anglického parku, který tehdejší majitel, pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenštejn, nechal postavit po roce 1815. Vznikla do roku 1824, a je tak pravděpodobně nejstarší vyhlídkovou věží v Praze. I dnes vede na vrcholek 76 schodů, rozhled je omezen stromy. Býval odsud výhled na protější stráně a údolí.

Z vyhlídkové věže, zmiňované i jako gloriet, stojící na západním svahu žižkovského Vítkova nad Karlínem, přehlédneme celou pražskou kotlinu. V roce 1897 vznikl na Vítkově park a historický vrch se stal oblíbeným výletním cílem. Kdy přesně rozhledna vznikla, se nepodařilo zjistit, je však vyobrazená už ve třetím ročníku Světozoru v čísle 28 ze dne 9. července 1869, takže je také starší než rozhledna na Petříně. Dnes se pod ní buduje železniční tunel pod Vítkovem. Deska u cesty připomíná slavnou husitskou bitvu v roce 1420.

Rovněž na Žižkově se nachází nejmladší pražská rozhledna spojená s vysílačem. Vznikala sedm let od roku 1985 v Mahlerových sadech. Dosahuje výšky 216 metrů, její vrcholek má kótu 474 metrů nad mořem. Od roku 2000 po ní lezou „miminka“ sochaře Davida Černého.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články