Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Potomci krále Šalamouna

00 salamoun.jpg
Autor článku: David Těšínský, Úterý, 6. září 2016
Autor fotografií: David Těšínský
Muži s dlouhými dredy, zahalení do marihuanového dýmu. Hudba linoucí se z pokoutních nahrávacích studií a učení o lásce a míru mezi lidmi. To vše se dá najít na Jamajce – skutečné rastafariánství tady stále ještě žije.

Jak dnes vypadá rastafariánské hnutí na Jamajce? A jsou místní rastové autentičtí ve svém životním stylu? Právě tyhle otázky mě přiměly k cestě na bohulibý ostrov.

Legenda Eek-a-mouse nahrává nové vokály do své legendární Ganja smuggling v Soundwave studiu v Kingstonu.

Chtěl jsem se na vlastní oči přesvědčit, zda tamní lidé své náboženství opravdu prožívají, nebo ho jen používají jako lákadlo na turisty.

Skupina postarších rastů u místního obchodu v horské oblasti u Kingstonu.

Většina lidí si pod slovem Jamajka představí klasický stereotyp: dredy, marihuanu a reggae. Někteří tuší, že právě tady se zrodilo rastafariántví – náboženství, které kombinuje prvky křesťanství, judaismu, částečně islámu a animistických představ o světě.

Chalis (dýmka na marihuanu) se na Jamajce kouří všude, i na známém rastafariánském dvorku Inna di Yard v Kingstonu.

Za jeho vznikem stojí Marcus Mosiah Garvey, který ve 20. letech prorokoval příchod černého mesiáše. Vize se podle něj i jeho následovníků naplnila, když byl v roce 1930 v Habeši, dnešní Etiopii, korunován černošský císař Haile Selassie.

Shromáždění rastů v lesích u města Port Antonio. Muž v popředí přišel s malou čapkou, a když ji sundal, bylo neuvěřitelné, jaké dredy
skrývala. Muž mi pak ukázal své tajné místo v džungli, kde pěstuje marihuanu.

Rastafariáni věří, že jsou potomky krále Šalamouna a královny ze Sáby, a považují se za legendární ztracený židovský kmen. Správný rasta by neměl jíst maso ani pít alkohol. Povoleno je však kouření marihuany, pomocí které mohou komunikovat s bohem.

Starší rasta kouří spliff (joint s větším množstvím trávy a s menším množstvím tabáku) na svém oblíbeném místě v lesích u Montego Bay.

Celkově vyzývá rastafariánství k míru a lásce mezi lidmi. K jeho každodennímu prožívání patří samozřejmě reggae, hudební styl spojený hlavně s Bobem Marleym.

Prince Alla zpívá na místní akci, která se koná na dvorku v Kingstonu.

Já měl to štěstí a setkal jsem se se současnými populárními jamajskými hudebníky, muži zdejších slavných jmen: Horsemouth, Eek a Mouse, Bunny Wailer či Prince Alla.

„Ganjaman“ vysoko v horách Blue Mountains pečlivě pečuje o svoji ganju na horkém jamajském slunci.

Jak ušlechtilé cíle prvních rastafariánů jejich dnešní následovníci naplňují? Je to stejné asi jako s každým náboženstvím a vznešenou myšlenkou.

Oslavy a modlitby v rastafariánském kostele

Někteří jím skutečně žijí, jiní ho jen staví na odiv. Ale sebedelší dredy, odkaz na lví hřívu judského lva, kterého mají Garveyho následovníci ve znaku, z nikoho skutečného rastu, tedy ušlechtilého muže usilujícího o harmonii, neudělají.

Kouření chalisu v rastashopu v kingstonském ghettu. V rastashopech se vaří zásadně veganské jídlo.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články