Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Posvátné jeskyně

42-001.jpg
Martin Mykiska, Pátek, 2. února 2007
Nejvýraznější hinduistickou stopou v Malajsii jsou jeskyně Batu, ležící v podstatě na předměstí Kuala Lumpuru. Ve vápencovém útesu se skrývá komplex obrovských jeskyní, ve kterých se nachází poutní hinduistické místo s několika tichými svatyněmi.

Soustavu jeskyní, o kterých místní domorodci samozřejmě věděli už dávno, „objevil“ pro malajské hinduisty na počátku devatenáctého století indický kupec Thambusamy. V západním světě je proslavil americký přírodovědec William Hornaday roku 1878. Zdaleka ne všechny jeskyně jsou využity jako hindské svaté místo. Z používaných jeskyní je nejvýznamnější Chrámová jeskyně, vysoká sto metrů.

Od úpatí útesu vede k tomuto podzemnímu prostoru 272 schodů, po nichž hinduističtí poutníci v době největšího svátku Thaipusam stoupají s předměty zavěšenými na hácích či zapíchnutými dráty přímo v kůži… Svátku se účastní až osm set tisíc věřících.

Řada jeskynních svatyní je spojena s příběhem Murugana a jeho vítězství nad Soorapadamem. Pohled na jeskyně Batu nedávno změnila obří Muruganova socha, která byla po tříleté práci odhalena v lednu 2006. Měří 42,7 metru a od vstupu do posvátných jeskyní se přes její vrchol otvírá opravdu neobvyklý pohled do kraje -přes pozlacenou přilbu mohutné skulptury hledíme na nekonečné předměstí Kuala Lumpuru…

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články