Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Poslední záchvěv prázdnin

012-000.jpg
Milan Vodička, Pondělí, 26. října 2009
Pokaždé se těším, až si Vladimir Putin vezme dovolenou a nechá se vyfotit, jak jede na koni svlečený do půl těla. Myslím, že by lépe udělal, kdyby se nechal zvěčnit třeba v kasinu nebo při nočním ponoru. Dopadlo by to lépe.

Smoking – nebo ještě lépe neoprén – by byl k němu lichotivější a lepší než holé tělo. Předností obou je, že zakrývají. Nic proti postarším judistům: na Putinovi je pořád vidět, že chňapat někoho celý život za kimono a pokoušet se ho přehodit uči-matou (nebo hiza-gurumou), to člověku pěkně nafoukne svalstvo. Ale stejně tak dobře je už vidět, jak se do toho svalstva zakousne čas jako rez do staré kotvy.

Ty špeky na břiše! A džudosvaly už taky nějak povolují. Na ty fotky se vysloveně těším. Ruský premiér, do půli těla nahý, na koni předvádí pečlivě nasvícenou show letního machismu. Úplně vidím, jak kolem pobíhají asistenti fotografa s takovými zlatými plackami, s nimiž tvář a tělo státníkovo zalévají bronzovou barvou. Bylo by ideální, kdyby vypadal jako David na koni. Nebo nějaký ruský kovboj. Proto to dělá. Rusové jsou tím rituálním snímkem ujišťováni, že mají silného vůdce a cizina… Ta vlastně taky. Aspoň si myslím, že to tak má být.

Jenže tyhle snímky ve skutečnosti ukazují něco jiného. Nikoli sílu, ale slabost. Muž ve středním věku se zoufale snaží přesvědčit svět, že je pořád ještě v kondici. Tahle fotografie – a tahle zoufalá snaha – by mohla být metaforou Ruska. Velká, leč uvadající mocnost, která si namlouvá, že ukazování svalů je cesta, jak si vrátit včerejší kondici.

U nás se pořád křičí, jak je Rusko na číhané a obchází kolem. Když padl radar, což byla podle mého škoda, ale nic zásadního to pro nás nemění, ještě to zesílilo. Proto jsem vždycky rád, když si Putin vezme dovolenou a nechá se vyfotit, jak jede na koni vysvlečený do půl těla.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články