Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Posilovna z odpadu

66-67.jpg
Autor článku: Vladimir Pomortzeff, Středa, 10. červnaec 2013
Autor fotografií: Vladimir Pomortzeff
První činka se na Dolobeckém ostrově na Dněpru objevila v 70. letech minulého století. Dnes má tato posilovna pod širým nebem nedaleko městské pláže Hydropark téměř v centru Kyjeva k dispozici již více než stovku posilovacích strojů domácí výroby a přibývají další. Jenom v loňském roce místní nadšenci postavili z kovového odpadu deset nových posilovacích strojů. Svérázná posilovna je otevřena celoročně dvacet čtyři hodin denně a je zcela zdarma.

Zakladatel venkovní posilovny v Hydroparku Jurij Kuk. Právě on instaloval na ostrově první činku a zajišťoval další rozvoj posilovny v následujících desetiletích. Teď se posilovně neoficiálně říká „Kukova země“. Jurij Kuk je mezi kyjevskými kulturisty už léta živou legendou, přesto se tento vědecký pracovník Výzkumného ústavu kybernetiky osobně nikdy kulturistice nevěnoval. Podle jeho názoru je mnohem důležitější dodržovat dobrou fyzickou kondici než vypracovávat velké svaly.

Posilovna z odpadu
Posilovna z odpadu
Svářeč Leša patří s Jurijem Kukem do stálého „týmu“ posilovny v Hydroparku.

Svářeč Leša patří s Jurijem Kukem do stálého „týmu“ posilovny v Hydroparku. Buduje nové posilovací stroje a udržuje ty stávající. Na počátku existence posilovny bylo možné sehnat kovový odpad na výrobu nových strojů zdarma, ale teď se musejí kupovat ve sběrných dvorech. Pohyblivé části strojů jsou chráněny proti krádežím řetězy. Ne vždy je to ale účinné. Před dvěma lety zloději v noci ukradli kovové části strojů o váze jeden a půl tuny. Po incidentu byly v areálu posilovny instalovány bezpečnostní kamery a zajištěna celodenní ochrana. Náklady na rozvoj posilovny stejně jako plat stálých zaměstnanců jsou hrazené z dobrovolných příspěvků návštěvníků.

Posilovna z odpadu
Stálí návštěvníci posilovny 22letý Boris Dolgov (vlevo) a 25letý Jurij Trochimenko (vpravo) předvádějí své svaly po tréninku.

Stálí návštěvníci posilovny 22letý Boris Dolgov (vlevo) a 25letý Jurij Trochimenko (vpravo) předvádějí své svaly po tréninku. Boris Dolgov navštěvuje posilovnu pravidelně od svých šestnácti let. Jeho kamarád Jurij Trochimenko tady cvičí od dvaceti let. Když jako student hledal nejlevnější posilovnu, přivedl ho jeden známý do Hydroparku. Jurije nejdříve rezavé posilovací stroje trochu vyděsily, ale na druhý pokus se do neopakovatelné atmosféry posilování pod širým nebem zamiloval. Oba svalovci teď patří mezi pomyslnou elitu posilovny. V létě zde cvičí skoro denně, v zimě dvakrát až třikrát v týdnu.

Gymnastický trénink ve sportovním areálu v Hydroparku.

Gymnastický trénink ve sportovním areálu v Hydroparku. Plocha pro sportovní gymnasty se rozkládá kousek od posilovacích strojů u mostu z Dolobeckého ostrova na Benátský ostrov. Právě gymnastické zařízení nalákalo v posledních letech do Hydroparku mnoho mladých lidí, kteří tu trénují akrobatické a silové cviky. Toto hnutí pouliční gymnastiky, známé pod názvem street workout, se stává na Ukrajině velmi populární.

Mnohonásobný veteránský mistr světa v powerliftingu Boris Železnikov cvičí výhradně v Hydroparku.

Mnohonásobný veteránský mistr světa v powerliftingu Boris Železnikov cvičí výhradně v Hydroparku. Ve svých 72 letech lehce vzpírá 140kilogramovou činku. Na mistrovstvích světa nemá ve své věkové kategorii konkurenci. Pro mladé návštěvníky posilovny je Boris Železnikov učitelem a vzorem správného sportovce. Pro své početné žáky Boris připravil učebnice o silových sportech. Na snímku je Boris zachycen během tréninku se svým 25letým žákem Vitalikem, známým pod přezdívkou Šrek.

Posilovna z odpadu
Posilovna z odpadu
Posilovna z odpadu
Posilovna z odpadu
Noční trénink v posilovně v Hydroparku.

Noční trénink v posilovně v Hydroparku. Posilovna má nepřetržitý provoz 24 hodin denně včetně víkendů a svátků. Lidé tu pilně cvičí i v noci. Mezi pravidelné návštěvníky posilovny patří i ženy a dívky.


Vladimir Pomortzeff, fotograf

OČIMA AUTORA

Vladimir Pomortzeff, fotograf

Kdy jsem před několika lety našel na internetu první fotky posilovny v Hydroparku, ještě jsem netušil, že to bude jedna z mých prvních fotoreportáží, na jejímž vzniku se budou významně podílet sociální sítě. Mladí lidé na Ukrajině jsou sociálními sítěmi posedlí, jen na rozdíl od ostatního světa nepoužívají Facebook, ale ruskou sociální síť Vkontakte. Mají tam dokonce i vlastní skupinu věnovanou posilovně v Hydroparku. Když jsem přijel do Kyjeva, znal jsem díky této skupině ze sociální sítě téměř všechny věrné návštěvníky posilovny, měl jsem rozpisy tréninků a spoustu dalších důležitých údajů. Dokonce i komunikace během focení probíhala většinou přes sociální síť Vkontakte. Dostával jsem třeba zprávy, že se na odlehlém konci posilovny něco děje. Byla to má vůbec první zkušenost tak rozsáhlého zapojení sociálních sítí do práce fotografa a od té doby to považuji za samozřejmost.

Po návratu do Prahy jsem marně hledal v okolí svého bydliště alespoň venkovní hrazdu. Nejbližší ale byla vzdálená pět kilometrů, takže jsem si musel pořídit závěsnou hrazdu domů, ačkoli posilování venku je mnohem pohodlnější.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články