Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pompézní tvář velkého jablka

44-45.jpg
Autor článku: Eduard Freisler, Úterý, 15. dubna 2014
Autor fotografií: Jiří Macht
New York zažívá stavební boom, největší za posledních padesát let. Kvůli plánované výstavbě možná zbytky „starého dobrého“ Velkého jablka vezmou zasvé. Metropole přitom stále láká návštěvníky dychtící po nostalgických časech, zapadlých uličkách a drsňáckých barech.

Pokud přijíždíte k New Yorku po dálnici vedoucí státem New Jersey, panoráma města se na obzoru objeví s nečekanou vyzývavostí. Mrakodrapům dnes dominuje především Věž svobody umístěná v jižní části Manhattanu, která nahradila Dvojčata zničená teroristickými útoky z 11. září. Téměř dokončená Věž svobody je dnes nejvyšší budovou Ameriky.

Nahý kovboj Robert Burck patří neodmyslitelně k Times Square již řadu let. Překvapil ohlášením kandidatury na prezidenta a později na starostu New Yorku.
New York
Střechy starých mrakodrapů mají ještě dnes vlastní dřevěné zásobárny vody.

Stavební boom vyčíslený na několik miliard dolarů se v New Yorku v nejbližších letech nezastaví, naopak. Odcházející starosta Michael Bloomberg schválil řadu projektů, které mají městu dát pocit ještě rozlehlejšího a dominantnějšího města. Na Staten Island má například vyrůst nové nákupní centrum s obří vyhlídkovou rozhlednou. V Bronxu se plánuje výstavba krytého kluziště, jež má být největší svého druhu v zemi. V dnes nejchudší čtvrti New Yorku má být vybudován fotbalový stadion. A změny dozná i oslnivé panoráma Manhattanu: zbrusu nový komplex mrakodrapů se již staví poblíž řeky Hudson, jež město odděluje od státu New Jersey.

Brooklynský most je symbolem města.
New York
Socha Promethea v Rockefellerově centru je z bronzu a kompletně pokryta zlatem.

Kritici Bloombergova New Yorku hovoří o tom, že se z města, především pak z Manhattanu, stala drahá a sterilní komerční zóna, která vytlačila alternativní kulturu (včetně drogových dealerů a prostitutek, kteří ještě v 90. letech okupovali oblast kolem slavné 42. ulice). Tohle už dávno není město loni zesnulého newyorského muzikanta Lou Reeda, v jehož textech lze vycítit „starý New York“ s drsnými čtvrtěmi.

Obyvatelé New Yorku kompenzují hektolitry sladkých limonád sportem a tancem.
Nejslavnější a nejstarší obchodní dům v New Yorku Macy's, ukázka architektury z konce 19. století. Jízda na nejstarších dřevěných eskalátorech je nevšedním zážitkem.
V New Yorku zažijete největší kosmopolitní společnost lidí na světě. Lidé všech barev vyznávající nejrůznější náboženství, s věčným pozitivním úsměvem, to je New York.

„Reedova strašidelná místa nahradily sushi restaurace a parkoviště,“ napsal po Reedově smrti list The Guardian. Stoupenci Bloomberga a jeho předchůdce Rudyho Giulianiho ale oběma starostům aplaudují za výrazný pokles kriminality, jenž přinesl do dříve divokých čtvrtí blahobyt a investice. Ještě v roce 1990 zde bylo spácháno na 2245 vražd, v roce 2013 „jen“ 332, nejméně v historii. Ambiciózní projekty mají podle tohoto tábora lidí vytvořit nová pracovní místa. New York se zkrátka mění před očima – pro bohaté se stává přívětivější, pro nevázané bohémy nedostupnější.

Nejúchvatnější pohled na město budete mít z Empire State Building.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články