Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pokřtěte s námi Afriku v nás

8-2.jpg
Lenka Klicperová, Úterý, 2. listopadu 2010
Už ani nevím, jak je to dlouho, co jsme s Olinou a Vaškem Šilhovými přišli na nápad vydat společně z našich cest knížku. Připadá mi to jako věčnost, ale nebude to víc než pár měsíců.

Nejhorší bylo začít vůbec psát. Pamatuju si, jak jsem se jednou v neděli ráno probudila v půl šesté. V hlavě mi zněla první věta, kterou jsem se rozhodla otevřít celý ten namáhavý a bolestiplný proces. „Řekni mi, Tizibete, něco o jejich bozích. Ke komu se modlí?“ napsala jsem potichoučku do notebooku první větu. A pak jsem zase dlouho zírala z okna na slunce pomalu se deroucí nad obzor…

Dnes jsem ji viděla poprvé a nestihla jsem víc než kvapně ji prolistovat. Když uděláte v knihkupectví totéž, budu šťastná. Možná vás i zaujmou příběhy divokých Surmů, nebezpečných šelem, odvěké putování zeber a pakoní, tajemství ženské obřízky v Keni nebo temný osud Konga.

Pokud ano, ráda vás všechny zvu na setkání nad Afrikou v nás, kde společně můžeme posedět, povyprávět a popřát knize štěstí. Najdete nás 24. 11. v Café le Court Galerie, v Haštalské ulici 1 na Kozím plácku v Praze 1. V šest hodin večer se tam na vás budeme těšit všichni tři.


Afrika v nás

Lenka Klicperová, Olga a Václav Šilhovi Výpravná obrazová publikace trojice českých autorů, kteří se ve své tvorbě specializují na subsaharskou Afriku.

Velkoryse pojaté snímky doplňují příběhy lidí i zvířat či popis dramatických okolností, za kterých vznikaly. Lenka Klicperová se zabývá převážně světem, který pozvolna mizí. Zachycuje přírodní národy, které postupně pohlcuje rozpínající se západní civilizace, ale také život běžných Afričanů, jenž se vyvíjí a mění každým rokem rychleji, i místa zasažená válkou a bídou. Skutečnost popisuje slovem i obrazem. Václav Šilha se soustřeďuje na fotografování divoké přírody. Již několik let se cíleně věnuje zachycení jedné z největších migrací zvířat na této planetě, nekonečné pouti afrických kopytníků z východoafrické Tanzanie do Keni. Snaží se vytvářet fotografické příběhy tak, aby si divák z pouhého zachyceného okamžiku mohl domyslet celý děj.

Oba fotografy propojuje třetí spoluautorka Olga Šilhová, manželka Václava Šilhy. Klicperová a Šilha spolu v Africe nikdy nepracovali, zato s Olgou Šilhovou podnikla Lenka Klicperová cesty do Demokratické republiky Kongo a do severní Keni. Olga je také autorkou textů, jež doplňují fotografie Václava Šilhy. Trojice je propojena nejen osobním přátelstvím, ale hlavně láskou k Africe, ke kontinentu, který lze jen milovat, nebo nenávidět, a nic mezi tím.

Žádejte u svého knihkupce nebo přímo v knihkupectví Mladé fronty U Jednorožce, Staroměstské náměstí 17, Praha 1.
Se slevou 15 % můžete knihu zakoupit na www.kniha.cz

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články