Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pláž plná svalů

48b.jpg
Autor článku: Diana Mráziková, Čtvrtek, 30. ledna 2014
Autor fotografií: Diana Mráziková
Fitness nadšenci jsou po celém světě, ale ty pravé a původní najdete pouze ve slunné Kalifornii. Tohle místo je přímo předurčeno k tomu, aby člověk vypadal skvěle a byl fit. Slunce tu svítí téměř 365 dní v roce a prostorné pláže jsou zasypané zlatohnědým pískem. A právě na nich před devadesáti lety vznikl moderní způsob péče o tělesnou schránku.

Během krize ve třicátých letech se na pláži v Santa Monice začali setkávat různí gymnasté, hollywoodští kaskadéři, cirkusoví atleti, zápasníci a sportovní nadšenci. Rozhodli se užívat si plážový život aktivněji než jen poleháváním pod slunečníky. Postupně si díky souhlasu města smontovali na písku dřevěný podklad na cvičení a přinesli si základní náčiní. V roce 1934 nedaleko mola s lunaparkem vznikla první Muscle Beach, i když fitness v té době nebyl ani tak posilování svalů, ale spíše hravou akrobacií.

Pláž plná svalů

Brzy se kolem Muscle Beach začaly scházet davy lidí. S úžasem pozorovali šikovnost a ohebnost akrobatů, kteří s lehkostí vyvraceli zákony o zemské přitažlivosti. Sportovci žili téměř přímo na pláži na Hill Street v Muscle House (v Domě svalů) a stravovali se, jak jinak, v hostinci Muscle Inn. V centru jejich zájmu byly tréninky, budování svalstva a soutěže. K práci se uchylovali, jen když jim docházely peníze, ale většinou přežívali ze dne na den. Pravidelní návštěvníci pláže dokonce dostali nálepku „plážoví povaleči“. Snad nejšarmantnější z nich, Steve Reeves, okouzloval svým vypracovaným tělem nejen dámy, ale i filmaře z Hollywoodu, kteří z něj brzy udělali filmovou hvězdu. Během rozkvětu slávy Muscle Beach se na zdejším písku vystřídaly hvězdy jako Kirk Douglas, Clark Cable, Tyrone Power, Jayne Mansfield nebo Jane Russell.

Slovenská fitness modelka Timea Major na původní Muscle Beach v Santa Monice. Timea patří mezi nejfotografovanější americké "fitnessky" už více než deset let.

Budovatelská éra fitness

I „hory svalů“ ale mají své slabiny. Lehkomyslný život se „plážovým povalečům“ koncem padesátých let vymstil a způsobil jejich úpadek. Začaly je ničit drogy i kriminalita a vyvrcholením byla sexuálně motivovaná vražda. Po ní byla pláž uzavřena. Příznivci plážového posilování si přišli na své až o deset let později, kdy vznikla nová Muscle Beach, asi tři kilometry dál od původní, ve Venice. Tím se posunul na jinou rovinu i fitness. Dřevo původní „posilovny“ nahradil beton, akrobacie a hravost se vytratila a na řadu přišlo budování hmoty, doprovázené litry potu a zatínáním zubů. Steroidy však stále nebyly na pořadu dne. Posiloval zde každý slavný kulturista od Steva Reevese až po Arnolda Schwarzeneggera. Během víkendů se zde scházelo i více než dvě stě tisíc lidí.

Osobní trenér se svými klientkami na Muscle Beach před Santa Monica Pier.

S koncem Arnoldovy éry v roce 1975 však zájem postupně opadl. Přestože Muscle Beach stojí dodnes, stará škola kulturistů tvrdí, že už to není, co bývalo. Současní kulturisté posilují hlavně kvůli penězům a slávě a tělo obalují hmotou raději v klimatizovaných posilovnách povzbuzováni proteinovými nápoji a doplňky výživy, než aby cvičili veřejně pod širým nebem, burcováni okolostojícími davy lidí. Přesto v sobě toto místo stále skrývá obrovský náboj energie a srší z něj optimismus. Myšlenka fitness je tu stále živá, o čemž svědčí i mnozí sportovní nadšenci podél kalifornských plá­ží.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články