Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Plachetnicí do Švédska

071-000.jpg
Vladimír Šimek, Úterý, 19. ledna 2010
Do Švédska se dnes můžete dostat mnoha způsoby: autem, vlakem, letadlem nebo i velkým trajektem. Ale pokud máte čas, vydejte se přes Baltské moře na palubě malé plachetnice, jako jsem to udělal já v květnu loňského roku. Na dva týdny jsem se stal členem posádky krásné české jachty Spica II kapitána Jardy Bernta. Právě on mne před patnácti lety vzal poprvé na moře a nakazil mě navždy láskou k mořeplavbě.

Vypluli jsme z německého přístavu Stralsund a naše nohy se měly opět dotknout země po necelé stovce námořních mil (1 Nm = 1852 m) na dánském ostrově Bornholm. Vál příznivý vítr a všichni jsme si užívali plavbu na dřevěné dvanáctimetrové lodi. Obloha i moře ale začalo poznenáhlu tmavnout, vítr zesílil a proti nám se valily stále větší vlny.

Drama vyvrcholilo kolem jedné hodiny po půlnoci, když náhle během chvilky přišel vítr přesahující v nárazech 50 uzlů (přes 90 km/h). Loď byla v obrovském náklonu, vlny letěly po palubě, vodní tříšť oslepovala, v hukotu moře nebylo slyšet vlastní slovo. Už předtím jsme pluli se zmenšenými plachtami, ale teď musela hlavní plachta celá dolů. Měl jsem zrovna službu u kormidla a rval se s ním, když jsem se snažil vyostřit a postavit loď proti větru, aby kluci mohli plachtu spustit.

Největší strach jsem měl v té chvíli právě o ně. Kdyby je některá vlna z lodi „utrhla“, bylo by na kormidelníkovi, zda je v nočním rozbouřeném moři dokáže najít. Kdo ví, o čem mluvím, tomu je jasné, že taková šance je minimální. Ale podařilo se! Bouřková plachta i malá kosatka jsou na stěžni a my letíme nočním Baltem k Bornholmu, ještě za tmy vplouváme do přístavu Rnne, vyvazujeme se u mola a jdeme spát.

Taková byla nejdramatičtější část naší jarní plavby do Stockholmu. V dalších dnech jsme již pluli v klidných, dokonale značených vodách podél švédského pobřeží a obdivovali probouzející se severskou přírodu, žulové bludiště ostrůvků zvaných šéry, švédské kanony ve starých pobřežních pevnostech i velikost a vynikající chuť místních Flint steaků. Prostě kombinace, jakou jen tak někde nenajdete.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články