Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Piráti nikoli z Karibiku

010-000.jpg
Milan Vodička, Čtvrtek, 27. listopadu 2008
Připluli, a nebylo to na plachetnici, namířili zbraně, a nebyly to bambitky, ukradli náklad, a nebyly to zlaté dublony, ale třiatřicet tanků. Tím spojili minulost s přítomností.

Řekněte piráti a uslyšíte klapání dřevěné nohy. Pirát, to je něco jako středověký lapka: postava z předvčerejška, trochu romantická a taky trochu veselá, a to díky kapitánu Jacku Sparrowovi ve filmu Piráti z Karibiku.

Napadlo by vás, že piráti jsou nebezpeční i pro vás, přestože moře uvidíte možná jen v Chorvatsku?

Už je to tak. Budou vás stát peníze. Podívejte se jak. Že je Somálsko nebezpečná země, se ví dávno. Že ve vodách kolem je neméně nebezpečno, se ví taky. Jenže to druhé bylo jen jako nějaký kolorit. Piráti?

Tohle slovo přece nebere dneska nikdo vážně.

Jenže přituhlo, když tihle hoši nedávno unesli ukrajinskou loď, na jejíž palubě byly ony tanky.

Najednou se všichni probudili.

Na místo vyrazily americké a ruské válečné lodě, hlídají tam Němci, Francouzi a Italové. Tyhle vody jsou totiž opravdu nebezpečné. Piráti jsou dokonale vyzbrojení, mají rychlé čluny, které spouštějí z „mateřských lodí“ tvářících se jako rybářské, mají také zvědy v každém přístavu od jihovýchodní Asie po Suez. Jen letos kvůli nim pojišťovny zvýšily pojišťovací poplatky lodím desetkrát. A jen letos tady piráti přepadli a unesli šedesát dopravních lodí. Je to obrovský byznys, v němž se točí už desítky milionů dolarů.

Teď k nim mohou přibýt i peníze z vaší kapsy.

Podívejte se na mapu. Kolem severního pobřeží Somálska plují lodě do Suezského průplavu. Je to úzké hrdlo světové lodní dopravy. Dokonce jedno z nejužších a nejdůležitějších.

Pluje tudy šestnáct tisíc lodí ročně. V kontejnerech mají elektroniku z Japonska, ovoce z Malajsie, auta z Koreje a tak dál. Všechno, co si kupujete i vy.

A taky ropu. Suezem putuje jedna třetina veškeré světové ropy.

A teď si představte, že místo téhle kratší cesty k vám ropa, elektronika, ovoce a auta míří tou delší. Všechno je dražší. Tedy i zboží, které si koupíte ve svém vzdáleném, suchozemském obchodě.

Přitom zmínka o pirátech někde v Somálsku působí tak komicky a jako by se nás vůbec netýkala, že.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články