Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Perský odvaz

Perský odvaz.jpg
Autor článku: Markéta Kutilová, Pátek, 24. února 2017
Autor fotografií: David Těšínský
Myslíte, že jste už v životě zažili hodně divoké mejdany? Tak to jste ještě nebyli v Íránu, zemi, kde vládne přísný náboženský režim. Čím více zákazů a příkazů platí na veřejných místech, tím více jsou porušovány za zdmi domů a bytů. Vynalézavost Peršanů v tom, jak zákazy přelstít, nezná hranic. Na perské večírky se vydali Markéta Kutilová a fotograf David Těšínský.

Dáte si pivo?“ ptá se na uvítanou Hamíd Gorbanchani, když se usadíme v jeho velikém bytě v okrajové čtvrti Teheránu. Hledím na něj. V této zemi není obvyklé, že by návštěvě nabízeli alkohol. Pití alkoholu je zde zakázáno stejně jako jeho prodej a celý tento byznys funguje přes pašeráky. Nadšeně přikyvuji. Hamíd mi podává nealkoholické pivo. Jsem zklamaná.

Pryč s Amerikou! Nápis na zavřené americké ambasádě v Teheránu.

„Nebojte, je alkoholické. Dám láhev na pár dní za ledničku. Je tam stabilní vyšší teplota. Ono to nakvasí a je z toho alkáč,“ vysvětluje. Moje íránská přítelkyně mi zase vysvětlila skvělou místní vychytávku, jak získat „tvrdý“ alkohol. „Musíte mít známého doktora. Ten vám předepíše recept na pitný etanol a půl litru vám v lékárně vydají za dolar.“ Tato metoda má jen jedno úskalí – nezaměnit s nepitným ethanolem. Ten z lékárny, jak se přesvědčuji, má opravdu nálepku „drinking ethanol“. A s kolou nebo džusem chutná celkem obstojně.

Absolutní vyjádření svobody…

Největší šok však přichází na íránských párty. Rozuměj domácí soukromé párty. Nejdivočejší z nich lze zažít v západním Teheránu, kde žijí bohatí Íránci.

Na výročí úmrtí proroka Mohameda jsem vyfotil tři mladé Íránky. Jejich gesto se jasně vymezovalo proti zákazům, které jsou v zemi oficiálně vydávány: „Nic proti koránu, ale vše proti íránské vládě!“

„Vítejte,“ říká Nicky oblečená do třpytivé podprsenky a vede nás do obýváku, kde tančí několik velmi spoře oděných děvčat zmalovaných jak v bollywoodském filmu. Hraje západní hudba, ale hlavně perská hudba z amerických kanálů vysílaných v perštině. Kluci do toho hrají na bubny a whisky teče proudem.

Gay pár drží symbolicky korán při polibku.

Nechybí ani domácí víno. „To kupujeme od Arménů, jsou křesťané a umí ho báječné,“ vysvětluje Nicky. Dvě z dívek se po chvíli líbají a ve spodním prádle tančí na stole.

Mladí Íránci se zabývají i zakázaným graffiti. Mladík je DJ, který vyhrává sprejujícím kamarádům.

A když mizí s pár chlapci v zadní místnosti, neptáme se dál. Zítra však zase půjdou po ulici, zahalené od hlavy až k patě, doprovázené svými bratry, kteří budou hlídat jejich počestnost.

Hraje se „flaška“ a někdo prohrál. Musí vypít dezinfekci, která obsahuje alkohol.

Zdejší režim a náboženská policie ale nejsou hloupí a před pár lety prosadili zákon, který umožňuje policii vtrhnout do domů bez ohlášení. Mnozí večírků chtiví Íránci už tak skončili za mřížemi. Přesto to na divokosti místních jízd nijak neubralo.

Mezi mladými lidmi v Teheránu je mnoho svobodomyslných lidí, kteří necítí averzi vůči Americe a Západu.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články