Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Peřeje na Vuoksi

017-000.jpg
mj, Čtvrtek, 28. května 2009
Peřeje na finské řece Vuoksi patří k nejstarším turistickým atrakcím v Evropě. O jejich popularitu se zasloužili především ruští carové, z jejichž popudu byly již v devatenáctém století zřízeny u burácivé řeky vyhlídkové altánky, hotel pro návštěvníky a park.

I dnes vypadá rozbouřený vodní živel stejně úchvatně, ovšem jenom pár minut denně. V roce 1929 totiž vyrostla nad začátkem peřejí hráz, která svedla veškerou vodu do bočního umělého kanálu s hydroelektrárnou. V létě se však vždy v devatenáct hodin spustí stavidla hráze a řeka vtéká do svého původního koryta. Voda se mění v děsivý proud, který se s příšerným hukotem a řevem láme o balvany a skalní výčnělky. Nevšední podívaná končí po dvaceti minutách, kdy spoutaný vodní živel opět začíná vyrábět elektrickou energii a návštěvníci z celého světa se pomalu rozcházejí do hotelů.

Záměrně zvolená podvečerní hodina oživení peřejí zaručuje městu, že turisté neodjedou pryč a zůstanou až do příštího dne, aby zde mohli utratit něco ze svých peněženek.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články