Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pasang Lhamu šerpa Akita: Nepálská spasitelka

nepal.jpg
Dalibor Demel, Úterý, 28. června 2016
Když se 25. dubna 2015 v Nepálu roztřásla země a zabila skoro 9000 lidí, Pasang si zrovna dávala čaj ve vesnici Gorákšep, hodinu chůze od základního tábora na Everestu. Slyšela ohlušující ránu a vzápětí se od střechy světa přiblížil bělostný prašný mrak. Rychle přibouchla dveře a za pár minut se Gorákšep ocitl pod sněhem.

Tentokrát měla štěstí a s ní i lidé, kterým v následujících měsících pomáhala. Pasang totiž není jen nepálská horalka. Podařilo se jí překonat místní kulturní předsudky hned ve dvou rovinách: pronikla mezi výhradně mužskou komunitu nepálských horských vůdců, stala se první nepálskou horskou vůdkyní, první Nepálkou, která zdolala K2 – a k tomu měla rodinu a manžela, který její průlom společenských tradic schvaloval.

Přijeďte do Nepálu

Nazítří po prvním zemětřesení odletěla do Káthmándú, aby se ujistila, že manžel a jeho rodiče jsou v pořádku. Pak se pustila do shánění financí na pomoc alespoň některým z 2,5 milionu lidí, kterým otřesy a následné laviny zničily domovy. „Uvědomila jsem si, že mě to mohlo zabít kdekoli,“ uvažuje Pasang, která přišla o oba rodiče v šestnácti.

„Mohlo mě to zabít v základním táboře na Everestu, ale byla jsem v bezpečí. Přežila jsem. A to muselo mít důvod. Řekla jsem manželovi, že musíme pomoct lidem, kteří to potřebují.“ V té době už měla kariéru horské vůdkyně dávno rozjetou a mohla tak využít mezinárodní síť svých klientů a přátel. Za pár dní se rozjela velká facebooková sbírka. Za peněžní dary Pasang nakupovala celty a jídlo, které spolu se svým manželem rozvážela nejdřív kolem Káthmándú a později i do vzdálenějších oblastí včetně Lápráku, vesnice poblíž epicentra zemětřesení.

Použití každé peněžní zásilky zdokumentovala a vyvěsila na Facebook. Brzy se do akce zapojily i vrtulníky, ale později se ukázalo, že lepší, než platit drahé stroje, bude dát práci místním a umožnit jim, aby si zničené domy znovu postavili, při tom ještě opravit stezky a vrátit do Nepálu turisty. „Přijeďte do Nepálu,“ vzkazuje žena, která se zatím stala národní hrdinkou a symbolem nové generace. „Nepotřebujeme donace, ale přímou podporu naší ekonomiky.“ Jedna z nejchudších zemí světa potřebuje obdivovatele velehor a dobrodruhy všeho druhu víc, než kdykoli předtím.

ŠERPSKÁ FAKTA

Letos 31letá Pasang vystoupala spolu s dalšími dvěma nepálskými horolezkyněmi na vrchol K2. Stalo se tak 26. 7. 2014.

Everest zdolala ve 22 letech a jako 1. žena dosáhla vrcholu Nangpai Gosum (7321 m).

Šerpové obývají vysokohorské oblasti u hranic Nepálu s Tibetem a díky příjmům z nosičství a horolezectví jsou nejbohatším nepálským národem.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články