Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Pařížský obývák celebrit

1.png
Autor článku: Zuzana Šprinclová, Úterý, 19. červnaec 2016
Autor fotografií: Profimedia · Shutterstock
Mezinárodní symbol přepychu a luxusu, pařížský hotel Ritz, je opět ve hře. Po tříleté rekonstrukci se v centru Paříže znovu začíná psát nový příběh tohoto výjimečného místa, kde se zaplétaly nevšední osudy slavných, bohatých a mocných, kde se tvořily dějiny.

Na světě pravděpodobně neexistuje místo s tak neuvěřitelnou historií. Hotel Ritz na pařížském náměstí Place Vendôme je obývákem slavných a mocných, centrum jejich milostných afér. Bydleli tady aristokraté, princezny, politici, umělci, spisovatelé, modelky… Největší štamgasti – Marcel Proust, Francis Scott Fitzgerald a Ernest Hemingway – tady po večerech pěkně řádili. Po chodbách se procházel Pablo Picasso, Jean Cocteau, Winston Churchill, Hermann Göring, Sophia Loren, Madonna nebo Audrey Hepburn (v Ritzu točila film Love in the Afternoon). Princezna Diana tady měla svoji poslední večeři. Někteří hosté se v hotelu nadlouho zabydleli. Třeba F. Scott a Zelda Fitzgeraldovi, Ingrid Bergman a krásná Coco Chanel, která v hotelovém apartmá strávila 37 let.

Jak chudý chlapec stvořil ikonu luxusu

Příběh hotelu se začal psát v roce 1898 a v jeho čele stojí švýcarský hoteliér César Ritz. Z původně soukromého sídla stvořil světové centrum luxusu, kterým byl sám posedlý. Nebál se odvážných inovací: Ritz byl jako první hotel na světě plně elektrifikován, jezdilo se výtahy, v pokojích přibyly koupelny. Někteří hosté měli z takových novinek nervový šok. Třeba Oscar Wilde: výtahy se mu zdály příliš rychlé, celou elektrifikaci považoval za zbytečnou.

Majitelé se dušují, že modernizace hotelu se nijak nedotkne jeho ducha a hvězdná atmosféra zůstane zachována.

„Světlo je příliš tvrdé a ošklivé, mohlo by vám zničit oči. A kdo chce být s nehybným umyvadlem v jednom pokoji? Já ne…“ napsal slavný spisovatel. Většina hostů ale novinky vítala a z pobytu v Ritzu se stala prestižní záležitost. Také proto, že César Ritz vtloukal personálu do hlavy, že host má vždy pravdu. A tak tady provokativní múza umělců dvacátých let markýza Luisa Casati bydlela se dvěma gepardy a omámenou krajtou. Pan Woolie Donahue chodil s pumou na vodítku do baru. Problém nebyl ani to, když si výstřední host nechal k večeři připravit sloní nohu…

Díra v posteli po Göringovi

Ani temná válečná léta tuto luxusní hotelovou legendu nepohřbila. Přestože do Paříže napochodovali hajlující vojáci, Ritz zůstal otevřený: stal se luxusním miniaturním Švýcarskem v Paříži. A zatímco na Eiffelovce visela vlajka s hákovým křížem, v Ritzu se pořádaly večírky, módní přehlídky a okázalé večeře.

Císařské apartmá obsadil sám Hermann Göring. Zbyla po něm proleželá díra v posteli, odkud prý převážně řídil německé vzdušné síly. Vedle práce si tady často pod vlivem morfia pěstoval své úchylky: mazlil se s make-upy, parfémy, náušnicemi… Coco Chanel ze svého domova uprchla, ale brzy se vrátila a mezi Němci si našla přítele. I když se Ritz mohl na první pohled zdát jako neutrální, ve skutečnosti byl semeništěm špionáže. Personál tady schovával uprchlíky, barman donášel Spojencům. A nakonec to byla právě Coco Chanel, pro kterou si jako jednu z prvních přišli již svobodní Francouzi a odvedli ji k výslechu. Odpověď na otázku, zdali byla špionkou, si se s sebou odnesla do hrobu.

Ritz v novém: DNA zůstává

Po válce lesk a sláva hotelu uvadaly a legendární hosté odcházeli. Pověst těžce poškodila tragická událost z roku 1969. V hotelovém apartmá zastřelil výkonný ředitel Claude Auzello sebe i manželku. O deset let později zachraňuje Ritz před bankrotem egyptský podnikatel Mohamed Al Fayed. Jako dítě hotel navštívil a prý přísahal, že mu jednou bude patřit.

Majitelé se dušují, že modernizace hotelu se nijak nedotkne jeho ducha a hvězdná atmosféra zůstane zachována.

Majitelem se stal za 20 milionů dolarů a pustil se do obrovské rekonstrukce. Trvala devět let a vyplatila se: pokoje opět obsadily celebrity. Jenže přišla další osudová rána: jednoho letního večera v roce 1997 tady rozvedená princezna Diana a syn majitele hotelu vyklouzli zadním vchodem, aby se zbavili dotěrných paparazzi. Tragická autonehoda byla jedním z důvodů, proč se Mohamed Al Fayed rozhodl hotel před dvěma lety opět zavřít a renovovat. Nechal postavit tunel, který propojil podzemní garáže na náměstí Place Vendôme s budovou. Hosté nově do Ritzu přicházejí zcela anonymně a zvědavci mají utrum.

Dalším důvodem k odvážnému zásahu byl fakt, že Ritzu vyrostli noví konkurenti. O rekonstrukci se postaral francouzský architekt a designér Thierry Despont. Proměnou prošel úplně celý Ritz i se zahradou. Duch starých dob prý ale nezmizel a mluvčí hotelu vzkazuje: „Ritz zůstane Ritz, jeho DNA bude neporušené.“

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články