Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Oteplovací války

010-000.jpg
MF Dnes · Milan Vodička, Pátek, 1. června 2007
Začnu tím, že zabíjení a vyhánění lidí v Dárfúru trvá už čtyři roky, ale nebojte - následující text nebude přímo o Dárfúru, a tak klidně pokračujte ve čtení.

Dárfúr je totiž vyvolaný také oteplováním. Černošští zemědělci a arabští pastevci tam žili celé generace vedle sebe a nevraždili se, dokud tam nezačalo sucho. Vědci jsou dnes často přesvědčeni, že ho vyvolalo právě oteplování, které – pokud v něm měl prsty člověk – nezpůsobili lidé v Dárfúru, ale Evropané a Američané. Ale to teď není podstatné. Studny jednoduše vyschly, pastviny jakbysmet, a tak ti energičtější vyrazili, aby si vzali, co jim pomůže přežít. Pokud opravdu vzniknou z dnešních stepí pouště, vyžene to miliony lidí jinam, kde bude voda a pastviny. Pokud stoupající moře zatopí celé pásy pobřežních nížin, miliony lidí se budou chtít přemístit a najít nový život jinde.

Má to háček: voda, pastviny i země k novému životu už někomu patří. Všude visí cedulky „Obsazeno“. Země je přeplněná. Protože půjde o přežití, přijdou ke slovu zbraně, o tom nepochybujte.

Skupina amerických generálů vidí krize vyvolané dopady globálního oteplování jako největší ohrožení národní bezpečnosti USA, Britové nedávno řekli, že se rodí nejhorší bezpečnostní hrozba tohoto století, s níž si nebude svět umět poradit.

Přitažené za vlasy? Jen se podívejte na Dárfúr: kvůli vodě a pastvinám tam zahynulo na dvě stě tisíc lidí a přes dva miliony lidí jsou na útěku. Co když se něco takového bude jednou dít i v Evropě? A co když se to bude dít současně na pěti místech světa najednou? Za padesát let mají být ve světě stamiliony běženců, které připravila o domov a obživu klimatická změna. Je to přitažené ze vlasy? Není? Kdo ví. I kdyby jich bylo jen deset milionů, budou zoufalí a ochotní udělat cokoli, aby přežili.

Třeba vám i tohle přijde nepravděpodobné, jako nějaké efektní sci-fi. Ale takhle to chodilo v dějinách vždy. Podle historiků způsobilo americkou revoluci a vznik USA období sucha, mnohem dříve předtím přimělo oteplování Římany vydat se do dnešního Německa a Británie. O pár století později zase ochlazování vyhnalo germánské kmeny ze Skandinávie na jih. Nikdy to nebyl pochod andělů, naopak.

Nemůžeme říct, že jsme nebyli varováni.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články