Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ostrov věčných tuláků

obr1.jpg
Autor článku: Rostislav Stach, Středa, 11. května 2016
Autor fotografií: Rostislav Stach
Ze všech států Evropy je nejméně zalidněný. Počasí se tu mění každou chvíli. Když ale přijmete tu trochu nepohodlí, odmění vás Island nádhernou pustou krajinou, gejzíry horké vody, působivými vodopády a hejny papuchalků.

Když jsem poprvé přiletěl na Island a uviděl okolí Reykjavíku, napadlo mě: Co tady budeme ty tři týdny dělat? Pohled na krajinu kolem hlavního města na mě působil dost depresivně.

Pláž Reynisdrangar u Víku

Po několika desítkách kilometrů se ale krajina změnila a Island se ukázal jako neobyčejně krásné a fotogenické místo.

Vodopád Gullfoss
Vodopád Skógafoss

Cesta kolem ostrova nám ale ukázala spoustu malebných zákoutí rybářských vesniček, horských scenerií, sopek, ledovců, vodopádů a gejzírů.

Ledovcová laguna Jökulsárlón

Viděli jsme i mnoho druhů ptáků. Nejznámějšími z nich jsou určitě papuchalci bělobradí, kteří na ostrov přilétají hnízdit.

Cesta k vodopádu Dettifoss
Islandští koně

Mezi nejlepší místa pro jejich pozorování určitě patří útesy na západních a východních fjordech. Fotil jsem i islandské koně, ovce, soby a tuleně.

Domky na východních fjordech

V letní turistické sezoně se můžete vydat do vnitrozemí, ale tyto cesty jsou většinou sjízdné jen superdžípy, speciálně upravenými pro sjíždění vodních koryt, zdolávání skalnatých cest a pro jízdu po ledovcích.

Ovce potkáte téměř všude
Papuchalk přináší mláďatům potravu

Pro milovníky pěší turistiky je zde spousta příležitostí k celodenním výletům, jen je vždy potřeba počítat s možnou rychlou změnou počasí.

Obojživelník v Jökulsárlónu

Nádherná je i ledovcová laguna Jökulsárlón, kde v moři plují odlomené kusy ledovce, zářící jako obrovské drahokamy.

Gejzír Strokkur těsně před erupcí
Zbytky domů na východě ostrova

K ledovci vás zaveze speciální obojživelné vozidlo. Nevynechte návštěvu úžasného gejzíru Strokkur. Vodopády Gullfoss a Skógafoss vám vezmou dech a mohutnost vodopádů Dettifoss vás ohromí. Po putování vám určitě přijde vhod návštěva Modré laguny nedaleko Reykjavíku. Sopečná činnost zde ohřívá vodu s blahodárným bílým bahnem a koupel vás příjemně osvěží.

Modrá laguna
Opuštěný kostelík
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články