Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Okysličená Amerika

010-000.jpg
Milan Vodička, Čtvrtek, 11. prosince 2008
Barack Obama bude tváří příštích čtyř let, a tak je i pro nás celosvětovou tváří měsíce. Jinde to nebylo jinak. Lidé ho oslavují jako krále Miroslava, jenž přináší vysvobození z éry černokněžníka, ale to neznamená, že mu brzy nebudou nadávat.

Chudák Obama. Zcela vážně.

„Užijte si to,“ vzkázal mu v gratulaci George W. Bush. Obama si však možná brzy bude říkat: Co jsem komu udělal, že mě osud tak trestá?

Každý nový americký prezident najde po příchodu na stole seznam problémů, jenže ten jeho bude tlustý jako katalog německého obchoďáku.

V tom je ten problém. Obamův triumf je současně největší nástrahou, kterou na něj osud a voliči nachystali. Lidé berou Obamu jako mesiáše, který je přes noc spasí, Davida Copperfielda, jenž mávne hůlkou a bude zase dobře. Zátěž toho, co od Obamy očekává Amerika i svět, je však zdrcující. A navíc: to, čemu Amerika a svět čelí, se nespraví jen tak.

Protože Amerika chtěla změnu, nafoukla si sama naději, kterou jim Obama dával. Jako by se na něj dívala skrz zvětšovací sklo. Jeho akcie jsou tím silně nadhodnocené. Nikoliv jeho vinou. Obama teď bude mít problém, protože pokud by tahle bublina praskla, nikoho to už zajímat nebude.

A pro někoho určitě praskne, protože k Obamovi se upírá tolik nadějí, že mnohé z nich bude muset zklamat. Brzy a krutě.

Není Ježíšek, aby během jediného večera stihl obdarovat celý svět. Je jen prezident, který bude mít málo peněz, ale zato bude mít na krku hospodářskou krizi, dvě války, pověsti o úpadku Ameriky, a k tomu nové rivaly, jako jsou Rusko či Čína. Už dlouho si nikdo nenaložil na záda takový ranec problémů jako on. Připomíná tím Abrahama Lincolna nebo Franklina Roosevelta: snad už žádný další prezident nenastupoval na tak kluzkou plochu.

Oni to zvládli, u Obamy se uvidí. Zatím má zásluhu, že dal USA čerstvou injekci pravého amerického optimismu. Amerika potřebuje nový kyslík a svět jako sůl potřebuje dobře okysličenou Ameriku.

Začíná to dobře.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články