Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

O sobech, Sámech a Vánocích

010-001.jpg
Lenka Klicperová, Čtvrtek, 4. prosince 2008
K Ježíškovi patří jesličky, panenka Marie nebo hvězda betlémská, k Santa Clausovi, symbolu anglosaských Vánoc, zase sobi. Na to už jsme si za ta léta, kdy se objevují pravidelně v našich obchodech - ať už plastoví či čokoládoví - docela zvykli.

Přiznám se, že přichystat vánoční fotoreportáž na výše zmíněná ježíškovská témata mi přišlo příliš abstraktní a náročné na obrazové zpracování. A tak jsme vzali za vděk těmi soby. Jako vánoční symbol jsou pravda trochu zprofanovaní, ale jinak veskrze zajímaví! Jejich život na severu je totiž spojen s pozoruhodným etnikem Sámů. Tedy vlastně naopak. Život a kultura Sámů stojí a padá se soby. A to je v zemích jako Švédsko a Norsko hodně ošidné a nebezpečné. Severské ráje totiž Sámům nabízejí nesčetná lákadla moderní civilizace. Kdo by se chtěl trmácet za soby, spát v zimě ve stanu a lopotit se celý den kolem stáda, když se může v klidu přestěhovat třeba do Stockholmu a pohodlně si užívat výdobytků jednoho z nejbohatších států i tak už dost bohaté Evropy?

A přesto se ještě pár Sámů takhle na severu lopotí. Nepoužívají už lyže nebo sněžnice, dnes mají sněžné skútry. Ale když zemře sob, truchlí pro něj stejně jako jejich předkové. Nomádi z bohaté Evropy, kteří by mohli žít v dostatku a pohodlí a přesto ještě lpí na starých tradicích.

S tradicemi je to těžké. Své o tom vědí Orang asli, lidé z malajské džungle. Kdo z nich si ještě dnes povídá s duchy a kdo z nich si s nimi bude povídat za deset let? Pár ringgitů a na tradice v nitru pralesa se lehce zapomene. Ale víte, jak budou někteří z posledních Orang asli trávit Vánoce? Přece uspořádají velký sewang a poděkují duchům. I když jsou někteří vlastně křesťané… Tak tedy krásné, pravé české Vánoce!

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články