Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

O Fidelových střevech a Kongu

008-000.jpg
Lenka Klicperová, Úterý, 29. Srpen 2006
Mám pocit, že v některých oblastech naší matičky Země by patrně museli přistát nejméně mimozemšťané, aby se o nich u nás začalo mluvit a psát. Třeba takové Kongo, to je země, která patří do této kategorie. Po 46 letech se tu konají svobodné volby, událost pro Konžany jistě nevídaná, s napětím očekávaná a netradiční.

To Kuba je na tom jinak než africká země utopená v deštných pralesích. Fidel Castro je asi šikovnější. Stačí, aby onemocněl, a povídá si o tom celý svět. Začíná se spekulovat, co by se mohlo stát, kdyby se náhodou ukázalo, že není nesmrtelný – i když – jestli opravdu přežil všech těch 800 pokusů o atentát, kdoví… Je možné, že se nestane nic. Stejně jako když zavřel oči Kim Ir-sen a moc poklidně přešla na korunního prince Kim Čong-ila. Ale je možné, že se na Kubě začnou dít nečekané věci. Záleží na tom, jak moc dokázal Fidel zapustit své ideje do srdcí (a možná hlavně mozků) obyčejných Kubánců. Až nebude stát na pódiu s plamenným projevem, až nebude kontrolovat armádu a policii, až prostě nebude.

My Kubu představujeme černobíle, ve fotoreportáži Ondřeje Kozáka, i když je jinak plná barev. Je také zemí ostrých kontrastů. Jak dlouho ji ještě budeme moci takhle vidět? Jak dlouho ještě bude skanzenem socialismu, na který se budou jezdit dívat turisté ze Západu, kteří by rádi na vlastní oči viděli, co že to vlastně bylo, ten socialismus? Všechno možná záleží na Fidelových střevech, o která se zajímá celý svět… Ale ještě něco možná spojuje Kongo a Kubu, něčím se obě země velmi podobají. Po Kabilovi starším se nyní v Kongu uchází o moc Kabila mladší, po Fidelovi možná převezme veslo bratr Raúl, věrný stín Fidelův.

Jo, rodina nade vše… Máme pro vás pozvání i do jiných zemí, o něco klidnějších, zasněženějších, a můžete se s námi vydat i na adrenalinový ponor s Richardem Jaroňkem a jeho fotoaparátem.

Opět se potápěl se žraloky a jako vždy to stálo za to!

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články